Každá doba je niečím príznačná. Tú súčasnú by sme bezpochyby mohli označiť za uponáhľanú. Okolie a častokrát aj my sami na seba kladieme stále vyššie nároky. Chceme byť stále výkonnejší, rýchlejší a efektívnejší. Spíme menej ako by sme chceli. Po zazvonení budíka začneme boj s časom, aby sme boli včas v práci. Zhon v zamestnaní striedame s osobnými a domácimi povinnosťami… Niet divu, že jedného dňa telo prestane dodávať energiu, ktorá mu dlhodobo chýba. Ako s únavou bojovať a čo všetko sa môže za častým pocitom vyčerpanosti skrývať?
Čo je únava a ako vzniká?
Únava je subjektívny pocit. Signál, ktorý organizmus vysiela, aby varoval pred totálnym vyčerpaním energetických zásob tela tak fyzických, ako aj psychických, či dokonca aj oboch súčasne. Existuje niekoľko foriem vyčerpania:
- fyzická únava – sa zväčša prejavuje bolesťou (hlavne svalov a kĺbov),
- psychická zasa ospalosťou, zníženou pozornosťou, bolesťou hlavy a podobne.
- chronická únava je únava organizmu, ktorá trvá minimálne pol roka a dlhšie. Často sa objavuje aj bez zjavnejšej záťaže tela či psychiky.
Nie je únava ako únava!
Únava je úplne prirodzenou reakciou organizmu v prípade, keď človek prežíva väčšie zaťaženie, než je obvykle zvyknutý. Ak však psychická či fyzická záťaž narastie do extrémnych rozmerov a pretrváva príliš dlho, k slovu sa prihlási vyčerpanosť a dlhodobá alebo ak chcete chronická únava. Tie však už rozhodne prirodzené nie sú! Práve naopak, môžu byť spúšťačmi ďalších pridružených ochorení. Preto by sme jej mali venovať patričnú pozornosť. Ako sa nadmernému zaťaženiu vyhnúť a ako sa s týmto stále bežnejším problémom dnešnej doby popasovať si povieme nižšie.
Najčastejšie príčiny únavy
Jednou z najčastejších príčin býva ako inak stres. Ten býva spúšťačom takmer každého ochorenia, no pozor, je ich podstatne viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať:
- nedostatok spánku – nespavosť, poruchy spánku, ponocovanie
- nadmerná fyzická záťaž – športovanie, fyzicky namáhavá práca
- nadmerná psychická záťaž – psychický tlak, stres, trauma
- rôzne fyzické ochorenia – chudokrvnosť, horúčka, infekcia
- dlhotrvajúce psychické stavy – depresie, úzkosti, strach
- gravidita – tehotenstvo
- obezita – prejedanie sa, nezdravá strava
- nadmerné teplo – prehriatie organizmu, úpal, vydýchaný vzduch
- nedostatok tekutín – dehydratácia
- nadmerný príjem alkoholu
- fajčenie
Najčastejšie príznaky únavy
- stereotyp – monotónna práca, nuda
- problémy so zrakom, napríklad rozmazané videnie. bledosť v tvári, prepadnutá tvár
- kruhy pod očami
- padanie viečok, klipkanie očami
- štípanie očí, prípadne svrbenie
- červené až krvavé bielka
- zívanie, denná ospalosť,
- točenie hlavy, zahmlievanie pred očami
- bolesti hlavy
- celková svalová slabosť
- celková spomalenosť
- odpovede s latenciou
- celkovo spomalené reakcie – vyšší reakčný čas
- poruchy koncentrácie
- poruchy myslenia
- apatia, ľahostajnosť
- podráždenosť, kolísanie nálad až agresivita
- úbytok hmotnosti
Ako bojovať proti únave?
1. Najdôležitejší je spánok a pravidelný rytmus
Chodíte neskoro spať a spíte ledva 5 hodín? Alebo patríte skôr medzi tých, ktorí radi vyspávajú? Ani jedno nie je správne. Ba dokonca je nadbytok spánku niekedy ešte horší, ako jeho nedostatok! Ideálna dĺžka spánku sa pohybuje niekde v rozmedzí 6 až 7 hodín.
2. Naučte sa správne plánovať a oddychovať
Chronický únavový syndróm postihuje prevažne ženy v najproduktívnejšom veku 25 až 40 rokov. Nečudo, keď treba myslieť na deti, domácnosť, prácu, partnera, rodičov… Príliš veľa úloh v každodennom živote však vedie k zníženej koncentrácii, čo je v konečnom dôsledku kontraproduktívne.
3. Pustite si do bytu viac slnečného svetla
Nie nadarmo sa hovorí: „Kde nechodí slnko, tam chodí lekár.“ Svetlo vyvoláva tvorbu serotonínu – hormónu šťastia, ktorý okrem dobrej nálady vplýva aj na bdelosť. Je dokázané, že zvýšený počet depresií stúpa v období jesene a zimných mesiacov. Inak tomu nie je ani v severských krajinách. Dôvodom je práve sychravé počasie a nedostatok slnečných dní. Svetlo taktiež spúšťa tvorbu melatonínu, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie spánkového rytmu.
4. Pravidelne vetrajte
Iba okysličený mozog môže správne fungovať! V miestnosti kde spíte a celú noc vydychujete, nie je taká koncentrácia kyslíka ako na čerstvom vzduchu. Navyše sa zvyšuje teplota v miestnosti, ktorá negatívne vplýva na bdelosť a navodzuje pocit ospalosti.
5. Dodržiavajte pitný režim! (nielen v letnom období)
Veľa ľudí zvykne piť až vtedy, keď pociťuje smäd. Pritom ten je už prvým znakom dehydratácie. Pociťujete únavu, ste bez nálady, môže sa vám motať hlava, zatvárať oči. Je to prosté: málo tekutín spôsobuje zníženie krvného tlaku, nižšie prekrvenie orgánov aj mozgu a následne nesústredenosť únavu a ospalosť. Nedostatok hydratácie v tele pritom nespôsobuje len nedostatočný príjem tekutín, ale taktiež ich nadmerné straty. K tým dochádza dochádza napríklad aj v saune, pri horúčkovom stave, hnačkách, zvracaní prípadne v niektorých zamestnaniach (pekárne, spaľovne, kuchyne a pod…).
6. Neprejedajte sa, stravujte sa zdravo
Všetci dobre vedia, že po výdatnom obede prichádza na rad útlm. Človeku sa chce spať a nevie sa poriadne sústrediť na akékoľvek činnosti. Nielen množstvo, ale aj kvalita stravy zohráva veľkú úlohu. Čoraz viac gastroenterológov sa prikláňa k tomu, že práve tá má výrazný vplyv na črevnú mikroflóru, a tá zase na naše fyzické ale aj duševné zdravie. Nie nadarmo sa žalúdku hovorí aj „druhá hlava“. Nezdravá strava znižuje našu fyzickú výkonnosť, zvyšuje unaviteľnosť a dokonca vplýva aj na našu náladu, stavy a prejavy.
7. Dajte svoj život do pohybu
Stále viac ľudí trávi čas za počítačom či v sedavých zamestnaniach. Pri nedostatku pohybu prepína telo automaticky do režimu spánku.
8. Neignorujte rytmus a signály svojho tela
Ste unavení? Bolí vás hlava? Máte stuhnutý chrbát? Normálne, poviete si. častokrát veľmi dobre viete, že unavení ste preto, lebo ste si “dopriali” nanajvýš 5 hodín spánku. že vás bolí hlava, lebo ste dnes vypili ledva pohár vody a že vás pobolieva chrbát, lebo ste za počítačom presedeli viac ako by bolo zdravé. No prečo tieto signály tela ignorujeme?
Nadmerná únava patrí do rúk lekára
Ako sme si už povedali, nadmerná únava je často spôsobená kombináciou viacerých faktorov – fyzických aj emocionálnych. Napriek tomu existuje i rad závažnejších zdravotných faktorov, ktoré môžu byť spúšťačom alebo vedľajším účinkom oslabenia organizmu – ako napríklad diabetes, chudokrvnosť alebo potravinové intolerancie. Odpovedzte si na na tieto otázky:
- Kedy sa únava objavila?
- Ako dlho to trvá?
- Cítili ste sa tak už niekedy?
- Začali ste brať nejaké nové lieky?
V prípade, že ste nenašli odpovede na vaše otázky a únavu neviete pripísať žiadnemu zo spomenutých bodov, obráťte sa na lekára, či za tým nie je vážnejšia zdravotná príčina.