Čo je rakovina
„Vďaka chorobe poznáme hodnotu zdravia, vďaka zlu hodnotu dobra,
vďaka hladu sýtosť a vďaka únave odpočinok.“ Herakleitos
Označenie rakovina pochádza z latinského slova „cancer“ a gréckeho
„kankrinos“ z čoho je odvodený aj názov karcinóm. Často sa hovorí o tom, že pomenovanie rakovina vzniklo pri nádore prsníka, kedy utláčané prsné žily na kožu kreslia kresbu v tvare račích nôh.
Iné teórie hovoria o tom, že pomenovanie vzniklo tak, že rakovina sa človeka držala ako rak svojimi klepetami (Novotný, 2003, s. 6). Vďaka neustálemu výskumu a technickým pokrokom v medicíne sa onkologické
ochorenie dávno nespájajú s pojmom smrť ako tomu bolo kedysi.
Existujú viaceré liečebné postupy, či ide o chemoterapiu, rádioterapiu, operatívne intervencie a iné, ktoré dokážu pacienta vyliečiť a zaistiť prijateľnú kvalitu života.
Poďme sa spoločne pozrieť čo je rakovina a prečo je taká nebezpečná.
OBSAH:
- Pochopenie rakoviny
- Vznik nádoru
- Faktory ovplyvňujúce vznik rakoviny
1. Pochopenie rakoviny
Ak by ste chceli definovať rakovinu jednou vetou, povedali by sme:
„Rakovina je skupina viac ako 100 ochorení, ktoré sa vyvíjajú nekontrolovaným delením buniek tela.“
Hoci sa rakovina môže rozvíjať prakticky v akomkoľvek tkanive tela a každý typ rakoviny má svoje jedinečné vlastnosti, základné procesy, ktoré spôsobujú rakovinu, sú vo všetkých formách choroby veľmi podobné.
Rakovina začína, keď sa bunka rozhodne, že sa prestane deliť normálne a začne sa deliť nekontrolovane.
Všetky bunky, ktoré vzniknú z tejto bunky „nenormálnym“ delením (proliferáciou) nazývame nádor.
Nádor , alebo skupina buniek, vytvorené z týchto abnormálnych buniek môže zostať v tkanive, v ktorej vznikol, alebo môže napádať okolie (invazívna forma rakoviny).
Invazívny nádor sa považuje za malígny a nádorové bunky ktoré sa uvoľňujú do krvi pravdepodobne vytvoria nové nádory ( metastázy) v celom tele.
2. Vznik nádoru
Vedci si pred mnohými rokmi nevedeli vysvetliť ako a prečo vzniká rakovinové ochorenie (60 -70 roky). Vedeli, že rakovina vzniká z buniek, ktoré sa začali nekontrolovateľne množiť v tele, a vedeli, že túto zmenu môžu vyvolať chemikálie, žiarenie a vírusy. Ale presné biochemické dráhy vzniku nádoru boli záhadou.
Výskum v oblasti rakoviny v posledných troch desaťročiach však spôsobil revolúciu v našom chápaní rakoviny. Dnes vieme, že rakovina je ochorenie molekúl a génov, a dokonca poznáme veľa zúčastnených molekúl a génov. V skutočnosti naše stále väčšie chápanie týchto génov umožňuje vývoj vzrušujúcich nových stratégií prevencii, diagnostiky a liečby rakoviny.
3. Faktory ovplyvňujúce vznik rakoviny
Karcinogény
Látky schopné vyvolať zmeny vedúce k vzniku nádoru. Spôsobujú zmeny (mutácie) na úrovni genetickej informácie (DNA).
Sú to rôzne chemikálie, fyzikálne faktory alebo vírusy. Medzi hlavné karcinogény patrí napr.
- fajčenie
- alfatoxín
- formaldehyd
- UV žiarenie
- a ďalších viac ako 3000 látok
Vyššie uvedené sú potvrdené ale je kopec ďalších, ktoré vieme, že sú zapojené do vzniku rakoviny ale nevieme to s istotou dokázať. Na zákalde toho sa aj karcinogény delia do skupín podľa stupňa nebezpečenstva (A1-A4)
Vek
S vyšším vekom stúpa riziko výskytu rakoviny. Niektoré druhy rakoviny sa vyvíjajú roky až kým sú diagnostikované. Taktiež čím dlhšie žijeme, tým je väčšia šanca, že sme boli v kontakte s karcinogénmi a tým je väčšia šanca, že naše gény v bunkách zmutujú a stanú sa rakovinovými.
Genetika (vo všeobecnosti)
Mutácie génov buniek závisia od veľkého množstva faktorov. Často sa hovorí, že to majú v génoch. Toto tvrdenie je síce laické ale nie je ďaleko od pravdy. Niektoré mutácie si nesieme v génoch (genetická predispozícia) a sme náchylnejší na niektoré ochorenia, ktoré sa buď prejavia alebo nie. Vo svete nie je bežné, že viete zistiť svoje genetické predispozície (nie je to bežné vyšetrenie u lekára).
My ako vedci sme mali možnosť zapojiť sa do projektov v ktorých nám zistili genetické predispozície pomocou RT-PCR metódy a taktiež nám zistili predispozície na rakovinové a srdcovo-cievne ochorenia.
Vírusy
Aj vírusy môžu spôsobiť genetické zmeny a naštartovať tvorbu rakoviny. Asi najznámejší je papilomavírus u žien, ktorý spôsobuje rakoviny krčka maternice.
Ďalším je Epstein—Barrov vírus, vírus T-buniek (HTLV I) , vírusy hepatitídy B a C, herpes vírus typu 8(HHV8) a mnohé ďalšie s ktorými sa našťastie bežne nestretnete.
Baktérie
Baktérie sami o sebe nie sú hlavnou príčinou rakoviny. Ale napr. Helicobacter pylori môže spôsobiť žalúdočné vredy a tie môžu napomôcť pri vzniku rakoviny žalúdka.
Prevencia na záver
Počet onkologických pacientov stúpa ( u nás aj vo svete). Veľmi dôležitá je prevencia a informovanosť.
Preto dbajte na svoje zdravie, chodievajte na preventívne prehliadky, zistite si na aké vyšetrenia máte od poisťovne národ a pýtajte si ich. Nezabudnite aj na samovyšetrenia semenníkov a prsníkov. Pre starších občanov sú pri preventívnych prehliadkach dostupné aj špecializované testy (vyšetrenie krvi v stolici).
Čím skôr sa rakovina alebo iné ochorenie odhalí, tým lepšia je šanca na vyliečenie.
Zdroje:
3) Key Characteristics of Carcinogens as a Basis for Organizing Data on Mechanisms of Carcinogenesis
4) The genetic factors in cancer development and their implications for cancer prevention and detection
Mohlo by vás zaujímať: „Čo je Avemar?“
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT.