Riziko nákazy vírusom COVID-19 pre onkologických pacientov
Niektorí pacienti s rakovinou môžu byť vystavení zvýšenému riziku vážnych chorôb v rámci vírusového ochorenia COVID-19, pretože ich imunitný systém môže byť oslabený rakovinou a jej liečbou. Väčšina ľudí, ktorí sa v minulosti liečili na rakovinu (najmä ak to bolo pred rokmi), má pravdepodobne normálnu imunitnú funkciu, ale každý človek je iný. COVID-19.
Je tiež dôležité, aby pacienti aj ich opatrovatelia prijali preventívne opatrenia na zníženie rizika nakazenia sa COVID-19.
Aj keď sa situácia stále mení, poznanie niektorých základných faktov o tom, čo môžete urobiť, aby ste ochránili seba a ostatných pred ochorením, môžu byť veľmi posilňujúce.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) pravidelne na svojich stránkach zverejňuje aktuálne a presné informácie (očistené od politického šumu)
Všetky informácie o KORONAVÍRUSE COVID-19 na MZ SR
Aj keď sa situácia stále mení, poznanie niektorých základných faktov o tom, čo môžete urobiť, aby ste ochránili seba a ostatných pred ochorením, môžu byť veľmi prospešné.
Obsah článku:
COVID a onkologický pacienti
Priebeh ochorenia u pacientov s rakovinou infikovaných SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie označené ako COVID-19, je rôznorodý.
Niektorí pacienti trpia iba miernymi alebo žiadnymi príznakmi, ale na druhej strane sa u niektorých jedincov objavia veľmi závažné príznaky a môžu nasledovať závažný klinický fenotyp s rozvojom respiračného zlyhania, syndrómu uvoľňovania cytokínov a multi-orgánového zlyhania.
Boli identifikované skupiny pacientov s COVID-19, u ktorých sa vedci domnievajú (na základe skúmanej skupiny onkologických pacientov), že sú vystavení zvýšenému riziku morbidity a mortality:
- pacienti v pokročilom veku
- mužského pohlavia (oproti ženám sú náchylnejší)
- pacienti s ďalšími ochoreniami ako je hypertenzia, chronické ochorenie pľúc, cukrovka
- pacienti počas liečby chemoterapiou
Keďže sa ochorenie COVID-19 začalo šíriť po celej planéte začiatkom roku 2020, pacienti s diagnózou rakoviny boli označení za obzvlášť zraniteľnú skupinu populácie.
Čo je COVID-19?
COVID-19 je názov choroby spôsobenej novým typom koronavírusu, ktorý viedol k veľkému prepuknutiu nákazy na celom svete. Bol prvýkrát hlásený v Číne v decembri 2019. Názov tohto koronavírusu je „SARS-CoV-2“.
Koronavírusy sú skupinou vírusov, ktoré môžu spôsobovať bežné prechladnutie, ale aj vážnejšie ochorenia dýchacích ciest, ako je syndróm akútnej respiračnej choroby (SARS) a syndróm dýchacích ciest na Blízkom východe (MERS).
Ako sa vírus šíri COVID-19?
Podľa CDC (Centrum na kontrolu chorôb a prevencie) je najbežnejším spôsobom šírenia vírusu blízky kontakt s inou osobou:
- Keď je niekto infikovaný a kašle, kýcha, rozpráva, zvyšuje hlas (napríklad pri kriku alebo speve) alebo dokonca dýcha, môžu sa v dýchacom ústrojenstve kvapôčky, ktoré obsahujú vírus.
- Tieto kvapôčky sa môžu dostať do úst alebo nosov ľudí, ktorí sú v tesnom kontakte (približne 2 metre v závislosti od okolností), čo by mohlo viesť k infekcii.
Existujú ale aj iné spôsoby, ako sa vírus môže šíriť tiež:
- Niektoré malé kvapôčky a častice môžu vo vzduchu zotrvať minúty až hodiny. Môžu cestovať ďalej ako 2 metre alebo zostať vo vzduchu aj po odchode infikovanej osoby a môžu spôsobiť nové infekcie, najmä v uzavretých priestoroch, ktoré nie sú dobre vetrané. Táto forma šírenia, známa ako prenos vzduchom , sa nepovažuje za tak bežnú ako šírenie pri blízkom kontakte.
- Kvapky s vírusom môžu pristáť na povrchoch, ktorých by sa ľudia mohli dotknúť. To by mohlo potenciálne viesť k infekcii, ak sa osoba následne dotkne svojich úst, nosa alebo očí. Tento spôsob podľa CDC sa tiež nepovažuje za bežný spôsob šírenia vírusu.
Niektorí ľudia, ktorí sú infikovaní, ale nemajú príznaky (to znamená, že sa u nich neprejavujú bežné príznaky ako teplota a kýchanie), môžu byť stále schopní šíriť vírus. Z tohto dôvodu je dôležité, aby každý postupoval podľa odporúčaní Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a ďalších zdravotníckych inštitúcií, a chránil seba a ostatných, minimálne správne prekrytými dýchacími cestami.
Ako môžem chrániť seba a ostatných pred získaním COVID-19?
Existujú veci, ktoré môžeme urobiť všetci, aby sme znížili riziko infikovania sa (a infikovania ostatných):
- Umývajte si často ruky mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd, pretože je to jeden z najlepších spôsobov, ako zabiť choroboplodné zárodky na rukách a zabrániť šíreniu choroboplodných zárodkov na ostatných. Ak mydlo a voda nie sú ľahko dostupné, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu s najmenej 60% alkoholu.
- Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami, pretože ak by ste vírus mali vírus na rukách, mohli by ste sa nakaziť tak, že vírus preniknete do vášho tela z rúk cez sliznicu.
- Vyvarujte sa blízkeho kontaktu (2 metre) od ľudí, ktorí nežijú vo vašej domácnosti, a od všetkých chorých ľudí.
- Používajte správne vhodný spôsob ako prekryť dýchacie cesty (napr. rúškom)
- Kýchajte do lakťovej jamky alebo si pri kýchaní prekryte ústa vreckovkou alebo inou tkaninou, ktorú potom vyhodíte do koša. Potom si ihneď umyte alebo inak vydezinfikujte ruky.
- Ak ste chorí, zostaňte doma a dodržujte predpísanú karanténu.
- Často dezinfikujte povrchy, ktoré prichádzajú do kontaktu s inými ľuďmi (prevádzky musia dezinfikovať povrchy, no aj doma ak prídete z vonku hrozí, že si na rukách alebo iných častiach tela a odevu prinesiete vírusové častice.
- Pretože cestovanie a miesta s vysokým výskytom ľudí zvyšuje šance, že sa infikujte a šírite vírusu COVID-19, pobyt doma je najlepším spôsobom, ako chrániť seba a ostatných pred ochorením.
Je dôležité mať na pamäti, že niektorí ľudia infikovaní vírusom nemusia mať príznaky, ale vírus by sa mohol šíriť ďalej. Z tohto dôvodu je dôležité, aby každý postupoval podľa odporúčaní MZ SR a chránil seba a a ostatných.
Sú špeciálne odporúčania MZ SR pre onkologických pacientov?
MZ SR nemá špeciálne odporúčania týkajúce pacientov ktorí majú alebo mali rakovinu, a ich opatrovateľov. Platia pre nich rovnaké epidemiologické opatrenia ako pre ostatných ľudí.
Ale u mnohých ľudí liečených na rakovinu, najmä počas liečby, ako je chemoterapia alebo transplantácia kmeňových buniek (kostnej drene), ktorá môže oslabiť imunitný systém, lekári často odporúčajú pacientom sprísnený režim, akým je napr.:
- aby nechodili medzi ľudí, na nákupy a podobne ale radšej poprosili rodinu a známych, ktorý nemajú rakovinu alebo sa nejedná o starších ľudí, ktorý patria k ohrozenej skupine, aby onkologickým pacientom pomohli s nákupom a nechali im ho pred dverami, kde si ho môžu zobrať bez kontaktu s ľuďmi. V takomto prípade je tiež dobré myslieť na to, že obal v ktorom je nákup alebo jedlo by tiež mohol obsahovať vírus a treba dbať na zvýšenú hygienu.
Ochráni ma vakcína proti chrípke pred COVID-19?
Vakcína proti chrípke NECHRÁNI pred COVID-19. No je dôležité, aby pacienti s rakovinou komunikovali so svojím lekárom o výhodách a rizikách očkovania proti chrípke .
Chrípka a COVID-19 sú spôsobené vírusmi, ktoré sa ľahko šíria a môžu spôsobiť vážne ochorenie u starších ľudí, ľudí so oslabeným imunitným systémom a ďalších osôb s určitými zdravotnými problémami. Zdieľajú veľa rovnakých príznakov, takže je ťažké určiť, ktorú infekciu môžete mať, bez vykonania konkrétnych testov.
Ľudia, ktorí žijú alebo sa starajú o niekoho s vysokým rizikom chrípky, by mali zvážiť očkovanie proti chrípke.
Súčasné vypuknutie chrípkovej sezóny a COVID-19 by mohlo spôsobiť značné nadmerné zaťaženie systémov zdravotnej starostlivosti.
Aké sú príznaky COVID-19?
Najbežnejšie príznaky COVID-19, ktoré sa môžu objaviť do 2-14 dní po infikovaní, sú:
- Horúčka
- Kašeľ
- Lapanie po dychu
- Zimnica
- Bolesti svalov
- Bolesť hrdla
- Strata čuchu alebo chuti
- Náhla únava (ak nemá iné dôvody ako napr. nadmerná práca, stres a podobne)
- Bolesť hlavy
- Hnačka
- Nevoľnosť alebo zvracanie
- Nádcha
Ak máte akýkoľvek z týchto príznakov, kontaktujte svojho lekára alebo miestne zdravotné oddelenie.
Závažné príznaky COVID-19
Ak vy alebo osoba, o ktorú sa staráte, má niektorý z nasledujúcich závažných príznakov a symptómov COVID-19, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc:
- Problémy s dýchaním
- Neustále bolesti alebo ťažkosti v hrudníku
- Namodralé pery alebo tvár
COVID-19 a deti?
COVID-19 nemal taký efekt na deti ako na dospelých, ale deti sa môžu infikovať koronavírusom a u niektorých sa môže dokonca rozvinúť vážne ochorenie. Rovnako ako dospelí, aj deti, ktoré majú určité zdravotné ťažkosti, majú vyššie riziko týchto závažných príznakov.
Bol tiež identifikovaný zriedkavý, ale závažný syndróm spojený s COVID-19 u detí, ktorý sa nazýva multisystémový zápalový syndróm u detí (MIS-C).
U týchto detí sa môžu prejaviť príznaky ako horúčka a vyrážka, ako aj závažný zápal tela, ktorý môže súvisieť s koronavírusom.
Je dôležité vedieť, že niektorí ľudia infikovaní vírusom nemusia mať príznaky, ale mohli by vírus šíriť aj medzi ostatných. Z tohto dôvodu je dôležité, aby každý postupoval podľa odporúčaní MZ SR, ako chrániť seba a ostatných .
Ktorí ľudia sú vystavení vyššiemu riziku závažných chorôb, ak dostanú COVID-19?
Riziko závažných ochorení vyvolaných COVID-19 stúpa s vekom, pričom najvyššie riziko majú starší dospelí. Ľudia s určitými zdravotnými problémami sú tiež vystavení zvýšenému riziku:
- Rakovina
- Chronické ochorenie obličiek
- Chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD), ktorá zahŕňa chronickú bronchitídu a emfyzém
- Oslabený imunitný systém po transplantácii orgánu
- Obezita (s indexom telesnej hmotnosti [BMI] 30 alebo vyšším)
- Závažné srdcové stavy, ako je zlyhanie srdca, ochorenie koronárnych artérií alebo kardiomyopatie
- Kosáčikovitá anémia
- Cukrovka 2. typu
- Fajčenie
Mnoho ďalších zdravotných stavov môže tiež zvýšiť riziko závažných ochorení vyvolaných COVID-19, vrátane oslabenia imunitného systému po transplantácii kmeňových buniek (kostnej drene) alebo po liečbe inými liekmi, ktoré oslabujú imunitný systém (napríklad lieky na chemoterapiu). Nadváha (BMI viac ako 25, ale menej ako 30) môže tiež zvýšiť riziko závažných ochorení.
Ako zvýšiť imunitu počas COVID-19?
Bolo vedecky dokázané a potvrdené, že Avemar vykazuje silnú protirakovinovú aktivitu tým, že sa zapája do metabolizmu glukózy rakovinových buniek a ovplyvňuje expresiu niekoľkých kináz.
Avemar je tiež účinný v zvýšení aktivity imunitného systému:
- stimuluje aktivity NK buniek (znížením expresie MHC I )
- zvyšuje sekréciu TNF makrofágov
- zvyšuje expresiu ICAM 1 na vaskulárnych endoteliálnych bunkách
Zdroje:
Avemar (Wheat Germ Extract) in Cancer Prevention and Treatment
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT Massachusetts Institute of Technology.