Aj mierne pitie alkoholu spôsobuje rakovinu
O spojení medzi rakovinou a alkoholom sa už veľa písalo a hovorilo. Už v roku 1987 bol alkohol označený ako karcinogén. Dôkazy, že pitie alkoholu vedú ku vzniku rakoviny prsníka boli potvrdené v roku 2007.
Teraz však existujú dôkazy o tom, že konzumácia alkoholu skutočne priamo spôsobuje rakovinu, a to hneď na siedmich častiach ľudského tela:
1) ústna časť hltanu
2) hrtan
3) pažerák
4) pečeň
5) hrubé črevo
6) konečník
7) ženský prsník
Menej alkoholu, menšie riziko?
Závery boli podporené aj výsledkami, ktoré jasne poukazovali na súvislosť medzi dávkou alkoholu a vývinom rakoviny. Štatistické údaje podporili menšie riziko vzniku rakoviny pri nízkej konzumácii alkoholu.
Závery pochádzajú z vedeckých štúdii za posledných 10 rokov a z nedávnej komplexnej metaanalýzy. Publikácia cituje dôkazy o tom, že alkohol spôsobil v priemere pol milióna úmrtí v dôsledku rakoviny v roku 2012, čo je 5,8 % úmrtí celosvetovo.
Najväčšie riziko je spojené s veľkou spotrebou alkoholu, no do rizikovej kategórie patria aj osoby, ktoré pijú primerane alebo len príležitostne.
„Zatiaľ čo niektorí kardiológovia môžu malé množstvá červeného vína z preventívnych dôvodov obhajovať, prípadne až propagovať, v prevencii onkologickej literatúry sa alkohol neodporúča piť vôbec,“ píše lekár Peter Minárik v knihe Rakovina a výživa – Mýty a fakty (2).
Okrem toho súčasné dôkazy o tom, že mierne pitie alkoholu chráni srdce pred kardiovaskulárnymi ochoreniami sú slabé.
Alkohol spôsobuje rakovinu prsníka
Ďalší výskum zameraný na vplyv alkoholu na vznik rakoviny prsníka, priniesol jasné dôkazy o tom, že konzumácia alkoholu vedie k rakovine. Neexistovala však štúdia, ktorá by skúmala vplyv mierneho pitia alkoholu na vznik rakoviny prsníka.
V júni tohto roku bola publikovaná vedecká práca, v ktorej vedci skúmali vplyv príležitostného pitia alkoholu na vznik karcinómu prsníka. Zistili, že aj mierne pitie alkoholu vedie ku vzniku rakoviny prsníka.
Zo štatistiky z roku 2012 vyplýva, že približne zo 144 000 prípadov úmrtí na karcinóm prsníka, 38 000 úmrtí bolo možné pripísať alkoholu, z toho 18,8 % týchto prípadov a 17,5 % prípadov úmrtí boli ženy, ktoré pili alkohol iba príležitostne (3).
Záver
Medzi pitím alkoholu a vznikom rakoviny je silný vzťah. Pritom nie je veľký rozdiel v tom, či pijete príležitostne alebo pravidelne. Alkohol je karcinogén a z preventívnych dôvodov sa neodporúča.
Zdroje:
1) 10.1111/add.13477
2) „Spôsobuje alkohol rakovinu?“ na primar.sme.sk
3) 10.1111/acer.13071
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160721194025.htm
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160601084655.htm?trendmd-shared=0
Mohlo by vás zaujímať:
„Alkohol v smutných štatistikách: Ktoré choroby spôsobuje a kde zabíja“ na zdravie.pravda.sk
„Aj jeden pohár vína denne zvyšuje riziko rakoviny“ na http://webmagazin.teraz.sk/