Chemoterapia☢️
1. Podporná liečba (zníženie komplikácií protinádorovej liečby)
2. Protinádorová liečba („usmrtenie nádoru“)
Čo sa v článku ešte dozviete:
- Podporná liečba
- Protinádorová liečba (chemoterapia)
- Čo možno chemoterapiou dosiahnuť
- Liečba chemoterapiou alebo jej kombinácia s rádioterapiou
- Užívanie iných liekov počas chemoterapie
1. Podporná liečba
Podporná (symptomatická) liečba, sa zameriava na redukciu
komplikácii vyvolaných priamo rakovinou a protinádorovou protirakovinovou) liečbou, zvyšuje šancu na vyliečenie, zmierňuje príznaky ochorenia, vedie ku skvalitneniu života pacienta a jeho blízkeho okolia v priebehu onkologického ochorenia. V neposlednom rade k tomu patrí aj prekonanie psychosociálnych a duševných problémov počas celej liečby. Podporná liečba sama o sebe nezabíja rakovinové bunky ale napr. zvyšuje imunitu, zmierňuje vypadávanie vlasov, úbytok váhy, zmierňuje nevoľnosti a podobne.
2. Protinádorová liečba
Cieľom protinádorovej liečby je maximálna redukcia (zničenie) nádorových buniek, až úplné odstránenie z tela pacienta. Smrť nádorových buniek sa dosahuje rôznymi spôsobmi farmakologickej liečby:
Protinádorová hormonálna liečba
Aplikuje sa v prípade liečby nádorov tkanív závislých na hladine určitých hormónov. Najčastejšie sa v tejto súvislosti stretávame s diagnózou karcinómu prsníka a karcinómu prostaty. Princíp protinádorovej hormonálnej liečby funguje na základe zabránenia rastu (proliferácie) nádorových buniek potlačením produkcie určitých hormónov v organizme, alebo zablokovaním schopnosti určitého hormónu „nasadnúť“ miesta
rakovinových buniek (napr. na estrogénové a progesterónové receptory).
Bioterapia (biologická liečba)
Bioterapia je liečba pri ktorej sa podávajú molekulárne častice (látky ktoré sa bežne vyskytujú v tele no sú geneticky upravené aby „robili to čo potrebujeme“ a teda zabíjali rakovinové bunky).
V Česku sa napr. využíva od roku 2000 liečba s monoklonálnymi protilátkami. Sú to špeciálne upravené protilátky, ktoré dokážu rozoznať rakovinovú bunku, označiť ju a dať signál nášmu imunitnému systému aby tieto bunky zlikvidoval.
V Česku sa na tomto princípe používa liek Imatinib pri chronickej myeloidnej leukémii a gastrointestinálnymi strómovými nádormi.
Protinádorová chemoterapia
Najrozšírenejším prístupom k liečbe nádorových ochorení je chemoterapia. Podstatou liečby je podávanie látok, špeciálne prirpavených chemikálií, alebo látok prírodného charakteru z rastlín a plesní, ktoré majú cytotoxické účinky (schopné poškodiť nádorové bunky).
Chemoterapia býva aplikovaná vo forme infúzií, intravenóznych (vnútrožilových) injekcií alebo vo forme tabliet. V niektorých prípadoch býva chemoterapia doplnená rádioterapiou.
Podľa štádia v akom sa nádorové ochorenie nachádza sa chemoterapia delí do niekoľkých kategórií (typov):
1. Kuratívna chemoterapia
2. Neoadjuvantná chemoterapia
3. Adjuvantná chemoterapia
4. Paliatívna chemoterapia
1. Kuratívna chemoterapia
Cieľom kuratívnej chemoterapie je uzdravenie onkologického pacienta a úplné odstránenie nádorových buniek. Tento spôsob uzdravenia je uprednostňovaný v prípade, že rozsah a charakter ochorenia spolu so stavom pacienta dávajú jasný predpoklad na dosiahnutie úspešného vyliečenia.
Tento druh terapie býva často charakteristický intenzívnymi liečebnými postupmi, preto môže dochádzať k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu v priebehu liečby a je nevyhnutná správne zvolená intenzívna podporná liečba. Samostatná chemoterapia môže byť zavedená len u malého množstva diagnóz ako napríklad akútna leukémia, karcinóm semenníkov, trofoblastický karcinóm
u žien, niektoré solídne nádory u detí a iné.
Neoadjuvantná chemoterapia
Neoadjuvantná (predoperačná) liečba nezvyšuje priemernú dobu prežitia, ale napríklad pri karcinóme prsníka zvyšuje počet operácií zachovávajúcich prsník. Primárne je určená pre inoperabilné karcinómy. Podáva sa s cieľom zmenšiť primárny nádor a zničiť mikrometastázy. Rizikom neoadjuvantnej chemoterapie môže byť neúčinnosť, kde v takomto prípade dochádza k bezvýznamnému odďaľovaniu operačného zákroku, preto aplikácia takejto liečby musí byť vždy jasne klinicky
zdôvodnená a nepatrí medzi štandardné postupy nádorových ochorení. V súčasnosti sa neoadjuvantný spôsob liečby uplatňuje pri liečbe karcinómu prsníka, análneho karcinómu, karcinómu močového mechúra, karcinómu pažeráka a osteogénnych
Adjuvantná chemoterapia
Cieľom adjuvantnej (pooperačnej) chemoterapie je znížiť riziko lokálnych
recidív a riziko vzniku vzdialených, bežnými metódami nerozpoznateľných
mikrometastáz, a tým zlepšiť celkové prežitie pacientov. Viaceré klinické štúdie potvrdzujú účinok adjuvantnej chemoterapie v bezpríznakovom prežití, avšak len u niektorých vybraných diagnóz (ako napríklad karcinóm prsníka, hrubého čreva, žalúdku, nemalobunkového karcinómu pľúc, Wilmsonov tumor a osteogénne sarkómy) z dôvodu rozdielnej chemosenzitivity jednotlivých histologických typov nádorov.
Medzi nežiaduce účinky adjuvantnej liečby patrí indukcia sekundárnych malignít, ktoré vznikajú najčastejšie 7-15 rokov po primárnom liečení nádoru. Adjuvantný typ liečby sa zvykne aplikovať aj po rádioterapii.
Paliatívna chemoterapia
Paliatívna chemoterapia, tiež často označovaná ako podporná liečba, je
aplikovaná u pacientov v pokročilých štádiách ochorenia, kedy je radikálny zákrok nezrealizovateľný z dôvodu rozsiahleho nevyliečiteľného metastázujúceho karcinómu.
Cieľom paliatívnej liečby je ovplyvnenie nekontrolovateľného rastu nádoru, zmiernenie príznakov ochorenia a aj napriek nežiaducim účinkom zlepšenie kvality života pacienta a jeho predĺženie.
Chemoterapia môže viesť k uzdraveniu len u relatívne malého počtu
pacientov s pokročilým ochorením. Najčastejšie dochádza k uzdraveniu pri diagnózach u dospelých pacientov Hodgkinovho lymfómu, germinálne nádory a u detských pacientov pri diagnózach ALL, Burkittov lymfóm, Wilmsov tumor a embryonálny rhabdomyosarkóm.
3. Čo možno chemoterapiou dosiahnuť
Podľa toho o aký nádor ide a v akom štádiu pokročilosti sa nachádza, sa dá chemoterapiou dosiahnuť:
- vyliečenie rakoviny
- spomalenie rastu rakoviny
- zničenie rakovinových buniek, ktoré by sa
z pôvodného nádoru mohli dostať do iných
častí tela - uľahčenie, zmiernenie, odstránenie príznakov
spôsobených rakovinou
4. Liečba chemoterapiou alebo jej kombinácia s rádioterapiou
V niektorých prípadoch sa podáva chemoterapia ako samostatná a jediná liečba. Častejšie sa však podáva po, niekedy pred chirurgickým zákrokom, alebo v kombinácii s rádioterapiou. Chemoterapia má napríklad za cieľ zmenšiť veľkosť nádoru pred chirurgickým zákrokom alebo pred rádioterapiou.
Chemoterapia po operácii alebo rádioterapii má za cieľ zlikvidovať možné prežívajúce bunky
5. Užívanie iných liekov počas chemoterapie
Súčasné užívanie niektorých liekov môže pozitívne pôsobiť v boji s rakovinou a zmierniť negatívne účinky chemoterapie (napríklad užívanie Avemaru).
Vedecké zdroje:
Mohlo by vás zaujímať: „Čo je Avemar?„
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT.