Rakovina je ochorenie, ktoré desí nejedného z nás. Napriek pokrokom v modernej medicíne, stále existuje mnoho neliečiteľných druhov rakoviny. Dokonca aj pri liečbe druhov, na ktoré existuje liečba, mnohokrát prežívanie pacienta je kratšie než očakávame, alebo ako sme ochotní akceptovať. Je dôležité poznať čo je rakovina, pochopiť prečo vzniká a ako sa proti nej dá bojovať.
Čo je rakovina?
Rakovina je názov pre skupinu chorôb, ktoré majú spoločné vlastnosti a rozdeľujú sa do viacerých typov. Pre všetky typy rakoviny je však typické nekontrolovateľné delenie buniek, ktoré sa šíria do okolitých tkanív (1). Čo je ešte horšie, rakovinové bunky sa delia už poškodené.
Kde môže rakovina vzniknúť?
Rakovina môže vzniknúť takmer kdekoľvek v ľudskom tele, v takmer akejkoľvek bunke. Človek obsahuje okolo 60 000 biliónov buniek. Naše bunky sú veľmi komplikované a pokiaľ sa naruší ich funkcia, môže to viesť ku vzniku rakoviny.
Ako vzniká rakovina?
Za normálnych okolností ľudské bunky rastú, delia sa a tvoria nové bunky, ak ich telo potrebuje. Ak sú bunky staré alebo sa poškodia, umierajú procesom apoptózy a namiesto nich vznikajú nové bunky. Apoptóza je riadená samovražda bunky, je to čistý proces bez narušenia okolitých buniek a bez tvorby zápalov.
Keď sa vyvíja rakovina, tento riadený proces samovraždy nefunguje. Ide o bunky, ktoré sú abnormálne, poškodené alebo staré a ich prítomnosť už nie je potrebná. Namiesto toho, aby spustili apoptózu, stále prežívajú. Tieto bunky sa dokážu navyše deliť a môžu tvoriť výrastky, ktoré nazývame nádory (2).
Rizikové faktory pre vznik rakoviny
Faktorov, ktoré podporujú vznik rakoviny je nespočetne veľa. Vo všeobecnosti sa predpokladajú genetické predispozície. Nie je to však úplne tak. Podľa USPSTF (americká nezávislá asociácia medicínskych expertov zameraných na prevenciu chorôb; v angl. U.S. Preventive Services Task Force) genetické predispozície sa podieľajú len na 4 % vzniku rakoviny. Na prvom mieste je fajčenie, ďalej zlé stravovanie a obezita.
Graf bol vyhotovený podľa hodnôt uverejnených USPSTF (2015) (3).
Formy rakoviny
Mnoho typov rakoviny tvoria pevné nádory. Rakovina krvi, akou je leukémia, zvyčajne nádory netvorí. Ak sú rakovinové nádory malígne, znamená to, že sa môžu šíriť do okolitého tkaniva. Okrem toho, ako tieto nádory rastú, nádorové bunky sa môžu oddeľovať a šíriť do vzdialených miest v organizme krvou alebo lymfatickým systémom a tvoriť nové nádory.
Ak sú nádory benígne, nešíria sa a nenapádajú okolité tkanivo. Benígne nádory však môžu byť pomerne veľké proti malígnym. Keď sa odstránia, zvyčajne znova nenarastú na rozdiel od malígnych nádorov, ktoré zvyknú niekedy opäť narásť. Benígne nádory na mozgu môžu byť smrteľné, na rozdiel od väčšiny benígnych nádorov, nachádzajúcich sa inde ako na mozgu.
Záver
Rakovina je choroba spôsobená poruchou funkcie bunky. Rakovinová bunka sa nekontrolovateľne množí, môže tvoriť nádory a šíriť sa do okolitých tkanív ako aj do celého tela. Rakovina nevznikne hneď, prebieha počas dlhého obdobia.
Otázky čo je rakovina, ako a prečo vzniká, trápia vedecké laboratória na celom svete. Dúfame, že pokrok v oblasti rakoviny bude rýchlo napredovať. My ho budeme sledovať a budeme vás včas informovať.
Zdroje:
1) http://www.cancer.gov/about-cancer/understanding/what-is-cancer
2) http://www.cancer.org/cancer/cancerbasics/what-is-cancer
3) http://cancerprogressreport.org/2015/Pages/prevention.aspx?Page=0
Mohlo by Vás zaujímať:
„Čo je to rakovina?“ na zdravie.pravda.sk
„Čo je rakovina?“ na vedomec.com