Endometrióza je označenie pre benígne (nezhubné) nádorové ochorenie, ktoré je ovplyvnené estrogénom. Patrí medzi najčastejšie gynekologické ochorenia. Postihuje ženy v reprodukčnom veku, a to hlavne medzi 30. – 40. rokom života. Endometrióza je v podstate výskyt endometria, vnútornej sliznice maternice, na miestach mimo maternicu.
Endometrióza je stav s vysokou frekvenciou aj u mladých žien a je jednou z hlavných príčin ženskej neplodnosti. Endometrióza je často bolestivý stav, čo znamená rast tkaniva (nazývaného endometrium) mimo maternice, ktorý vystiela maternicu zvnútra a krváca pri každej menštruácii. Najčastejšie endometrióza zahŕňa vaječníky, vajíčkovody, vagínu a membránu, ktorá pokrýva panvu.
Niekedy sa endometriálne tkanivo môže rozšíriť do orgánov v panvovej oblasti a môže sa objaviť na vonkajšom povrchu tenkého alebo hrubého čreva, močovodov (trubice, ktoré spájajú obličky s močovým mechúrom) a močového mechúra.
Symptómy
Hlavným príznakom endometriózy je bolesť panvy, často spojená s menštruačnými obdobiami. Vysvetlením je, že ektopické endometriálne tkanivo reaguje na rovnaké hormóny ako normálne endometrium maternice – estrogény a progesterón produkované vaječníkmi, a preto môže počas menštruácie krvácať, čo spôsobuje kŕče a bolesti.
Hoci veľa žien pociťuje kŕče počas menštruácie, ženy s endometriózou zvyčajne popisujú menštruačné bolesti ako silnejšie ako zvyčajne. Bolesť sa môže časom zhoršiť.
Preto bežné príznaky a symptómy endometriózy zahŕňajú:
- Bolestivé obdobia (dysmenorea). Bolesť panvy a kŕče môžu začať pred menštruačným obdobím a môžu trvať niekoľko dní. Môžete tiež pociťovať bolesti krížov a brucha.
- Bolesť pri pohlavnom styku.
- Bolesť počas alebo po menštruačnom kontakte je pri endometrióze bežná.
- Bolesť počas defekácie alebo močení. Endometriálne tkanivo pripojené k hrubému črevu alebo močovému mechúru môže spôsobiť tieto príznaky, s najväčšou pravdepodobnosťou počas menštruačného obdobia.
Neplodnosť – Niekedy je endometrióza pôvodne diagnostikovaná u žien, ktoré hľadajú liečbu neplodnosti.
Iné symptómy – Môžete pociťovať únavu, hnačku, zápchu, plynatosť alebo nevoľnosť, krvácanie z konečníka, najmä počas menštruácie.
Závažnosť bolesti nie je automaticky indikátorom rozsahu stavu. Môžete mať miernu endometriózu so silnou (zneschopňujúcou) bolesťou alebo môžete mať pokročilú endometriózu so zníženou bolesťou.
Endometrióza sa niekedy zamieňa s inými ochoreniami, ktoré spôsobujú panvovú bolesť, ako je zápalové ochorenie panvy (PID) alebo cysty na vaječníkoch . Môže sa tiež zamieňať so syndrómom dráždivého čreva (IBS) , čo je stav, ktorý spôsobuje epizódy hnačky, zápchy a brušných kŕčov. IIS môže sprevádzať endometriózu, čo je aspekt, ktorý môže skomplikovať diagnózu.
PRÍČINY
Hoci presná príčina endometriózy nie je známa, existuje niekoľko možných vysvetlení:
- Retrográdna menštruácia. Pri retrográdnej menštruácii sa menštruačná krv obsahujúca endometriálne bunky vracia do vajíčkovodov a panvovej dutiny namiesto toho, aby opustila telo. Tieto endometriálne bunky sa prichytávajú na panvové steny a povrch panvových orgánov, kde sa vyvíjajú a pokračujú v hrubnutí a krvácaní počas každého menštruačného cyklu.
- Transformácia peritoneálnych buniek. V tom, čo je známe ako „indukčná teória“, odborníci tvrdia, že hormóny alebo imunitné faktory podporujú transformáciu peritoneálnych buniek – buniek, ktoré lemujú vnútornú membránu brucha – na bunky endometria.
- Transformácia embryonálnych buniek. Hormóny, ako je estrogén, môžu počas puberty transformovať embryonálne bunky – bunky v ranom štádiu vývoja – na implantáty endometriálnych buniek.
- Chirurgická implantácia. Po chirurgickom zákroku, ako je hysterektómia alebo cisársky rez, sa endometriálne bunky môžu prichytiť na vykonaný rez.
- Transport endometriálnych buniek. Krvné cievy alebo systém tekutého tkaniva (lymfatický) môžu prenášať endometriálne bunky do iných oblastí tela.
- Dysfunkcia imunitného systému. Problém s imunitným systémom môže spôsobiť, že telo nie je schopné rozpoznať a zničiť endometriálne tkanivo, ktoré rastie mimo maternice.
Rizikové faktory
Niektoré faktory zvyšujú riziko vzniku endometriózy:
- Ak ste ešte nerodili
- Prvú menštruáciu ste mali v mladom veku
- Menopauzu ste dosiahli v pokročilom veku
- Máte krátke menštruačné cykly – napríklad menej ako 27 dní
- Máte silné menštruačné obdobia
- Máte silnú menštruáciu, ktorá trvá viac ako sedem dní
- Máte vysoké hladiny estrogénu alebo obdobie vo svojom živote, keď ste boli vystavení estrogénu produkovanému telom
- Nízky index telesnej hmotnosti (BMI).
- Máte jedného alebo viacerých príbuzných (matku, tetu alebo sestru) s endometriózou
- Trpíte stavom, ktorý bráni menštruačnému prietoku krvi
- Predstavuje abnormality reprodukčného systému
Vo všeobecnosti sa endometrióza vyvíja niekoľko rokov po prvej menštruácii (menarche). Znaky a príznaky endometriózy sa môžu počas tehotenstva dočasne zlepšiť a môžu úplne vymiznúť v menopauze, ak neužívate estrogén.
Komplikácie
Neplodnosť
Hlavnou komplikáciou endometriózy sú ťažkosti s otehotnením (zhoršená plodnosť). Približne jedna tretina a až polovica žien s endometriózou má problémy s otehotnením. Endometrióza je stav s vysokou frekvenciou u mladých žien a je jednou z hlavných príčin ženskej neplodnosti.
Počas menštruácie toto ektopické tkanivo citlivé na hormóny intraabdominálne krváca súčasne s vaginálnym krvácaním. Krv prítomná v bruchu pôsobí lokálne dráždivo a vedie k objaveniu sa bolesti, ako aj k rozvoju syndrómu intraabdominálnych adhézií so zmenami v lokálnej anatómii.
Orgány v panve sa k sebe „lepia“, „upchávajú“ sa aj vajcovody a následkom tohto javu nastupuje neplodnosť. Ťažká endometrióza môže zabrániť tomu, aby sa vajíčka dostali z vaječníka do maternice, čo spôsobuje neplodnosť. Mierna endometrióza môže tiež spôsobiť neplodnosť, hoci mechanizmus nie je úplne objasnený. Lekári často odporúčajú ženám s endometriózou, aby počatie dieťaťa neodkladali, pretože stav sa môže časom zhoršiť.
Diagnostika
Diagnóza endometriózy môže byť ťažké stanoviť a je často oneskorená, pretože choroba sa prejavuje rôznymi spôsobmi a má príznaky podobné iným ochoreniam. Nedávne štúdie ukazujú, že pevnú diagnózu ženy dostanú v priemere po 7 a pol roku, niekedy až 12 rokov po nástupe príznakov.
Oneskorenie diagnózy endometriózy je spôsobené aj tým, že zatiaľ neexistuje jednoduchý test, ktorý by sa dal použiť na zistenie stavu. Skúsený gynekológ by mal rozpoznať sugestívne symptómy ochorenia rozhovorom s pacientkou a získaním anamnézy symptómov. Aby to bolo účinné, je dôležité, aby žena bola k lekárovi úprimná, pokiaľ ide o symptómy, ktoré prejavuje, ako aj spôsob, akým sa prejavujú.
Existuje niekoľko vyšetrení, ktoré môže gynekológ vykonať alebo odporučiť na stanovenie diagnózy. Medzi nimi sú:
- Transvaginálny ultrazvuk
- Panvové MRI vyšetrenie s protokolom endometriózy
- VKolonoskopia (Hydro-colono-CT)
Liečba
Liečba endometriózy závisí od mnohých faktorov:
- Symptómy
- Túžba ženy mať deti
- Rozsah a závažnosť ochorenia
Cieľom liečby je dosiahnuť dlhodobé výsledky:
- Úľava od bolesti
- Zníženie miery opakovania sa ochorenia
- Otehotnenie
V súčasnosti môže byť liečba endometriózy medikamentózna, chirurgická alebo alternatívna.Neexistuje žiadna medikamentózna liečba, ktorá by dokázala endometriózu vyliečiť.
Chirurgická terapia je voľbou , pokiaľ ide o pokročilý prípad endometriózy; v týchto situáciách sa vykonáva excízia cýst endometriózy a intraabdominálnych diseminovaných ložísk, uvoľnenie zrastov a repozícia postihnutých orgánov do ich anatomickej polohy a repermeabilizácia vajíčkovodov. Zákrok sa vykonáva laparoskopicky , ak neexistujú žiadne kontraindikácie pre túto techniku.
Chirurgická liečba je posledným riešením, bohužiaľ niekedy, jediným riešením pre pokročilé prípady hlboko infiltratívnej endometriózy.
Po laparoskopickej excízii endometriózy budú mať ženy s neúspešnou liečbou neplodnosti, ako je intrauterinná inseminácia (IUI) alebo in vitro fertilizácia (IVF) , sekundárne k endometrióze, väčšiu šancu otehotnieť.