Nové možnosti v boji proti rakovine (ale nie na Slovensku)
Okrem najznámejších liečebných metód rakoviny akými je operácia, chemoterapia a rádioterapia (ožarovanie), poznáme aj iné liečebné metódy. Liečba kmeňovými bunkami sa napríklad využíva aj v liečbe leukémie a lymfómov. Zaujímavá je aj imunoterapia, liečba pomocou vlastných bielych krviniek, ktoré sa pozmenené vracajú do tela pacienta. Táto metóda sa ukázala ako úspešná pri terapii leukémie v USA. Aktuálne musí prejsť dodatočnými klinickými testami.
V posledných rokoch sa pokroku liečby rakoviny pankreasu dočkali onkologickí pacienti už aj u nás. Nanopartikulová technológia ako liečba v kombinácii s chemoterapiou, ktorá zmierňuje príznaky a predlžuje život, patrí už medzi kategorizované registrované lieky. Biologická liečba je liečebná metóda rakoviny používaná buď samostatne alebo v kombinácii s inou liečbou. Jej úlohou je zablokovať procesy, ktoré umožňujú rakovinovým bunkám nekontrolovateľné delenie.
Biologickú liečbu môžeme rozdeliť na tri skupiny: liečbu monoklonálnymi protilátkami, liečbu nízkomolekulovými látkami a liečbu induktormi apoptózy. Momentálne sa niekoľko desiatok biologických liečiv používa na liečbu onkologických ochorení, akými je napríklad karcinóm hrubého čreva, karcinóm pľúc, karcinóm prsníka. Niekoľko stoviek je však ešte stále v štádiu testovania a každoročne prechádzajú procesom schválenia v Európe niektoré z nových liekov.
Dostupnosť modernej onkologickej liečby v EU
Pre väčšinu ťažko chorých onkologických pacientov znamenajú nové moderné lieky jedinú a poslednú šancu na prežitie. Nákladný výskum a vývoj týchto liekov sa však automaticky podpisuje na stanovení ich konečnej ceny, ktorá je, povedzme si pravdu, veľmi vysoká.
Ceny liečby pacienta pomocou nových onkologických liekov sa pohybujú v desiatkach tisícok eur. Vo väčšine štátov Európskej únie môže lekár predpísať nové liečivo na recept a pacient nemusí vôbec žiadať o jeho schvaľovanie poisťovňou a ušetrí teda mnoho drahocenného času. Presne takéto možnosti majú aj naši susedia v Českej republike.
Napríklad jedno balenie liekov na liečbu zhubného melanómu (Yervoy, Zelboraf, Tafinar) a niektorých typov rakoviny prsníka (Perjeta) stojí od 2 357 do 17 747 Eur. Z toho poisťovňa pacientom v Českej republike preplatí od 2 269 do 15 847 Eur.
Dostupnosť modernej onkologickej liečby na Slovensku
Bohužiaľ, na Slovensku je prístup k novým možnostiam liečby a moderným liekom pre mnohých pacientov nemožný a nedosiahnuteľný. V porovnaní s inými štátmi Európskej únie sme na tom v kategorizácii nových liekov oveľa horšie. Napríklad z onkologických liečiv na báze monoklonálnych protilátok z 20 liečiv, je u nás kategorizovaných iba 8.
V priemere sa u nás kategorizuje o 4/5 menej nových liečiv. Podľa slovenských zákonov sú totiž moderné onkologické lieky farmakoekonomicky neefektívne. Na určenie hranice pre kategorizáciu liekov sa u nás používa vzorec QALY (quality adjusted life year = náklady na získanie kvalitného roka života). V praxi to v našej krajine znamená, že ak sú náklady na celkovú liečbu pacienta pomocou nového lieku vyššie o viac ako 30 030 Eur, liek sa do kategorizácie nedostane.
Do tejto hranice sa nezmestí žiadny nový onkologický liek
Ak sa nové liečivo do kategorizácie nedostane, znamená to, že poisťovňa ho neprepláca. Pacienti síce môžu o úhradu moderného liečiva, ktoré nieje v kategorizácii, požiadať svoju zdravotnú poisťovňu. Smutné však je, že rozhodovací proces na schválenie liečiva pre pacienta trvá aj niekoľko mesiacov a vôbec nezaručuje kladnú odpoveď poisťovne na žiadosť.
Podľa platných zákonov totiž poisťovňa nemá žiadnu povinnosť takúto liečbu schváliť a preplatiť. Pre mnohých pacientov, najmä onkologických, je už len samotná doba schvaľovania nereálna. Choroba pacientov s vysokými štádiami onkologických ochorení postupuje veľmi rýchlo a mnohí z nich sa samotného rozhodnutia teda vôbec nedožijú. Moderné lieky môžu na schválenie dokonca predpísať (doporučiť) len špecializované ústavy. V prípade onkologických liečiv sú to Onkologické ústavy v Bratislave a Košiciach.
Záver
Nech je však jadro problému na úrovni štátu ako zákonodarcu alebo poisťovne, z ľudského pohľadu je takéto odopieranie liečby neetické a nehumánne a v modernej spoločnosti netolerovateľné až neprípustné.