Platíme za lieky životom? (1.časť)
V prvej časti tohto článku sa pozrieme na fakty: Ako sa dostane liek na pult pokladne, prečo nie je výživový doplnok ako výživový doplnok, prečo niektoré lieky nepomáhajú a prečo nie je Avemar liek, ale výživový doplnok?
Následne v druhej časti odbočím od vedy a budem odpovedať na komentáre zákazníkov Avemaru. Budeme sa baviť na tému: „Platíme za lieky životom?„
1. Časť
1.1 Ako sa dostane liek do lekárne (dlhé putovanie s nejasným koncom)
Nebudem strácať váš čas a dopodrobna rozpisovať celý postup schvaľovania liečiva, ktorý by bez problémov stačil na napísanie priemerne dlhého bestselleru.
(ak by vás tento zdĺhavý postup zaujímal, prečítať si ho môžete tu)
Vypichnem len fakty, o ktorých sa inde možno nepíše a nekladie sa na ne až taký dôraz, aby sa zámerne mystifikoval tento proces a ľudia mohli nadávať na lieky a zdravotníctvo, ako je u nás všetko zlé a ako v zahraničí je všetko iné a lepšie (o tom v 2. časti).
Poďme na fakty:
– od prvotnej myšlienky v hlave vedca až po liekovú formu (liek v krabičke) to trvá 12-20 rokov
– tento „čas“ stojí desiatky až stovky miliárd dolárov ( 10 000 000 000 – 100 000 000 000 dolárov)
– vynálezca lieku (vedec) väčšinou predá patent jednému z cca 3 – 5 veľkých hráčov (farmaceutických firiem)
– vynálezca lieku (vedec) väčšinou nevlastní patent (patent/duševné vlastníctvo vlastní zamestnávateľ, napr. univerzity na ktorých takýto vedci pôsobia)
– patent má platnosť 20 rokov (samozrejme spočíta sa do toho aj 12-20 rokov kým sa vôbec predáva)
– po uplynutí patentu je možné ho vyrábať a predávať ako generikum (výnimka Orphan drug – lieky s doživotným patentom)
– ani nie 1% všetkých objavených liečiv končí na pultoch lekární
a jedna pikoška na záver 🙂
– lieky, ktoré zarábajú najviac (a teda lieky na populačné ochorenia) sú pripravené technikami rekombinantnej DNA (produkované GMO – geneticky modifikovanými organizmami)
– tieto lieky zarábajú až 10 biliónov ročne (10 000 000 000 000), ako napr. firma Johnson & Johnson (USA) zarába ročne 13,8 biliónov, jej čistí zisk činí „len“ 19 percent
– najväčšie farmaceutické firmy sú Pfizer, Hoffmann-La Roche, AbbVie, GlaxoSmithKline (GSK) and Eli Lilly
– v roku 2013 sa farmaceutický sektor vyrovnal ziskmi bankovému sektoru, ropa bola až na 4. mieste
1.2 Nie je liek ako liek (platí aj pre výživové doplnky)
Podobne ako v 1. časti, nebudem vás zaťažovať fungovaním liečiv a ich rozdelením na množstvo kategórií a podkategórií.
Tu je podstatné uvedomiť si jednu vec.
Čo myslíte, v dobe, v ktorej je pokrok na úplnom vrchole v trvaní celej epochy ľudstva, čo sa stane s liekom po cca 12 rokoch schvaľovania?
Je dosť veľká šanca, že liek je zastaralý alebo sa zistí, že neúčinkuje až tak dobre. Firmy vyvíjajú viacero liekov súčasne, aj na rovnaké alebo podobné ochorenie.
A keďže sme v modernom svete, matematika nepustí.
– tabuľkovo sa vypočíta koľko treba predať neúčinného lieku, aby sa vrátili investície do jeho vývoja a schválenia, samozrejme aj nejaký ten zisk v podobe pár biliónov, kým sa začne predávať liek ktorý reálne účinkuje (alebo účinkuje lepšie, alebo bez vedľajších účinkov)
Niekedy to trvá desiatky rokov a kolobeh sa opakuje (napr. mediálne asi najznámejší prípad Avastin – viac sa dočítate v 2. časti).
Surové?
„A to sme len začali.“
1.3 Prípad Avemar
Avemar je výživový doplnok! Konkrétne špeciálna výživa – dietetická potravina pre pacientov s nádorovými ochoreniami, ktorú schválil Úrad Verejného Zdravotníctva SR.
Neveríte ?
stačí kliknúť tu !
Vyrába ho pôvodom Maďarská firma, GMP certifikovaná, nie veľká, nie malá farmaceutická firma, založená v roku 1998, ktorá sa špecializuje na prírodné produkty a samozrejme má aj vlastné polia (plantáže), kde poctivo pestuje a kontroluje rastliny, z ktorých vyrábajú svoje produkty.
Prečo Avemar nie je liečivo ?
Na celom svete, na všetkých kontinentoch (okrem Antarktídy) sa predáva Avemar (vyrobený v Maďarsku) ako špeciálna dietetická potravina, poprípade výživový doplnok, pre pacientov s rakovinovými ochoreniami.
Prečo teda nie je Avemar liečivo?
Ako prvé sa poďme pozrieť na základné rozdiely medzi liekom a výživovým doplnkom a postupne si bod po bode ukážeme rozdiel na Avemare.
– s Avemarom boli uskutočnené predklinické a klinické testy [1]
– účinok Avemaru bol potvrdený množstvom nezávislých vedeckých štúdií
– samozrejme, aby si pacienti mohli Avemar kúpiť, musel byť registrovaný v každej krajine, kde sa predáva
– Avemar je netoxický a bez vedľajších účinkov, to bolo dokázané viacerými výskumami [2]
– definované zloženie! Tu je pes zakopaný, aspoň z byrokratického hľadiska [3]. A to je aj odpoveď, prečo Avemar nie je registrovaný ako liek, ale ako výživový doplnok, resp. špeciálna dietetická potravina
čítajte ďalej, všetko hneď objasním!
Teraz si mnohí z vás povedali: “ Vedel som, že Avemar nepomáha… Nie je taký dobrý… Za to peniaze nevyhadzuj… Aj tak ti to nepomôže….“, alebo niečo podobné.
Tešíte sa predčasne (tí čo svojim blízkym, ktorí trpia) hovoríte takéto a podobné veci…
Avemar má totiž veľa nepriateľov, hlavne z radov produktov z pyramídových „spoločností“, a hneď ako sa spustila stránka a eshop začali napádať tento produkt spôsobom, ktorý by bez problémov vyhral pár súdnych sporov.
Veľké finále:
Avemar je čisto prírodný produkt, vznikol fermentáciou a obsahuje :
• Prírodné chinóny (metoxy-benzochinóny a dimetoxy-benzochinóny)
Práve týmto dvom prírodným látkam sa pripisuje veľká časť účinku Avemaru. Hlavne na tieto 2 látky je preparát štandardizovaný a podľa ich obsahu sa určuje kvalita Avemaru. Tieto látky sú prítomné v najväčšom množstve a práve tieto účinné látky sa používajú aj ako účinné látky iných liečiv, a samozrejme fungujú [4].
Pri fermentácii vznikajú aj látky, ktoré sa v Avemare nachádzajú v mikro-meradle. A robia z Avemaru to čo je.
Tieto látky sa presne nepodarilo identifikovať ani najmodernejšími analytickými technikami, ako napr. hmotnostnou spektrometriou. Pre zaujímavosť prikladám záznam [4]:
Samozrejme pokiaľ nepoznáme zloženie čo i len jednej látky obsiahnutej v Avemare, nedokážeme ju ani presne zaradiť a popísať jej fungovanie v organizme a to je aj
dôvod prečo, hoci Avemar funguje perfektne, nie je registrovaný ako liek.
PS: ak by bol Avemar registrovaný ako liek, jeho cena by na Slovensku nebola 52 a v Anglicku 83 eur , ale rádovo vyššia.
Prejdime k druhej časti:
Pokračovanie nabudúce :)…
Zdroje:
[1] DOI: 10.1089/cbr.2008.0486 [2] doi:10.1016/j.canlet.2006.10.018 a DOI: 10.1080/10915810701369709 [3] 10.1186/1475-2891-10-89 [4] 10.1080/01635580903285114
Mohlo by vás tiež zaujímať:
– GMP výroba, v čom je iná a ako získať tento certifikát [EN] a druhý – na tú istú tému [CZ] – ŠÚKL: liek – ŠÚKL: dietetická potravina
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT.