rakovina kože

Rakovina kože: riziko, príznaky, diagnostika, liečba (s FOTKAMI)

Rakovina kože je najbežnejším typom rakoviny. Najbežnejšie si všimneme zmeny na znamienku – zmenu veľkosti, farby alebo tvaru. Pokiaľ napríklad spozorujete krvácajúcu viacfarebnú a nepravidelnú vyrážku mali by ste urýchlene vyhľadať kožného lekára

Väčšina druhov rakoviny kože je liečiteľná, najmä ak je liečená v počiatočnom štádiu. Rakovina kože spočiatku nespôsobuje žiadne príznaky. Preto akýkoľvek neobvyklý rast kože, ktorý sa zväčšuje alebo trvá dlhšie ako niekoľko týždňov, by mal vyšetriť lekár.

Rakovina kože sa môže aj po liečbe vrátiť v oblasti, kde začala prvýkrát, alebo v iných častiach tela, napríklad v pľúcach alebo pečeni .

V článku sú rozpísané vedecké fakty a výsledky lekárskych štúdií z celého sveta [1][2][3][4][5]. 

Rakovina kože na Slovensku

Najčastejšie sa vyskytujúci zhubný nádor vo svete aj na Slovensku. Tento stúpajúci trend je spôsobený predovšetkým trvalou redukciou ozónovej vrstvy zemskej atmosféry.

Výskyt rakoviny kože na Slovensku je: 

  • priemerne 4156 nových prípadov ročne (1985 mužov a 2171 žien)
  • malígny melanóm 231 mužov a 279 žien

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera ročne na malígny melanóm 48 000 ľudí a 12 000 ľudí zomrie ročne na ďalšie druhy rakoviny kože. Môže sa vyvinúť na predtým nezmenenej koži, ale často vzniká aj z hnedých materských znamienok. Jeho zhubnosť je podmienená rýchlym rastom a šírením nádorových buniek krvou do rôznych orgánov (metastázy).

Ktoré časti tela postihuje rakovina kože

Rakovina kože sa vyvíja primárne na miestach kde je pokožka vystavená slnku. Vrátane pokožky hlavy, tváre, pier, uší, krku, hrudníka, rúk a nôh.

Môže sa však vytvárať aj na miestach, ktoré len zriedka vidia denné svetlo – oblasť genitálií, nechty na nohách, chodidlá.

Typy rakoviny kože

Existujú 3 hlavné typy rakoviny kože. Prvé dva nazývame nemelanómová rakovina kože. Tretím typom je melanóm kože, a práve ten je najnebezpečnejší:

bazocelulárny karcinóm kože

  • Bazocelulárny karcinóm

Bazocelulárny karcinóm je najbežnejším a najľahšie liečiteľným karcinómom kože. Pretože bazocelulárny karcinóm sa šíri pomaly, vyskytuje sa väčšinou u dospelých. Nádory bazálnych buniek môžu mať mnoho podôb, vrátane perleťovo bielej alebo voskovitej hrčky, často s viditeľnými krvnými cievami, na ušiach, krku alebo tvári. Nádory sa môžu tiež javiť ako plochá, šupinatá, mäsovo sfarbená alebo hnedá škvrna na chrbte alebo na hrudníku, alebo zriedkavejšie ako biela voskovitá jazva.

melanóm kože

  • Melanóm

    Melanóm nie je taký častý ako iné typy rakoviny kože, je však najvážnejší a potenciálne smrteľný.

  • Spinocelulárny karcinóm

Tento nemelanómový karcinóm kože sa môže javiť ako pevný červený uzlík, šupinatý výrastok, ktorý krváca alebo sa na ňom vytvára chrasta, môže bolieť a nehojí sa. Najčastejšie sa vyskytuje na nose, čele, ušiach, spodnej pere, rukách a iných miestach tela vystavených slnku. Spinocelulárny karcinóm je liečiteľný, ak sa včas zachytí a ošetrí.

Tieto tri typy sú spôsobené, aspoň čiastočne, dlhodobým slnečným žiarením.

Menej časté typy rakoviny kože sú

  • Atypické fibroxantómy
  • Rakovina kožných žliaz
  • Kaposiho sarkóm
  • Karcinóm z Merkelových buniek (Merkel cell carcinoma – MCC)
  • Pagetova choroba bradaviek
  • Bowenova choroba 

Rizikové faktory rakoviny kože

Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny kože, patria:

  • Svetlá pokožka – každý, bez ohľadu na farbu pleti, môže ochorieť na rakovinu kože. Menej pigmentu (melanínu) vo vašej pokožke však poskytuje menšiu ochranu pred škodlivým UV žiarením. Ak máte blond alebo červené vlasy a svetlé oči, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa u vás vyskytne rakovina kože, ako u osôb s tmavšou pokožkou.
  • Časté spálenie kože pri opaľovaní – keď ste ako dieťa alebo tínedžer nadmerné opálenie s začervenanou kožou až pľuzgiermi, zvyšuje sa u vás riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti. Úpal v dospelosti je tiež rizikovým faktorom.
  • Nadmerné vystavenie slnku – každý, kto trávi značný čas na slnku, môže ochorieť na rakovinu kože, najmä ak pokožka nie je chránená krémom na opaľovanie alebo odevom. Opaľovanie, vrátane vystavenia svetla pri opaľovaní zo solárií, riziko rakoviny kože zvyšuje.  Opálenie predstavuje reakciu vašej pokožky na nadmerné UV žiarenie.
  • Slnečné alebo vysokohorské podnebie – ľudia, ktorí žijú v slnečnom a teplom podnebí, sú vystavení väčšiemu množstvu slnečného žiarenia ako ľudia, ktorí žijú v chladnejších klimatických podmienkach. Bývanie vo vyšších nadmorských výškach, kde je najsilnejšie slnečné svetlo, vás tiež vystavuje väčšiemu žiareniu.
  • Kožné lézie známe ako aktinické keratózy môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože. Tieto kožné výrastky sa zvyčajne javia ako drsné, šupinaté škvrny, ktoré sú farebné od hnedej po tmavo ružovú. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, hlave a rukách.
  • Rodinná anamnéza rakoviny kože. Ak jeden z vašich rodičov alebo súrodenec mal rakovinu kože, môžete mať zvýšené riziko ochorenia.
  • Osobná anamnéza rakoviny kože – ak sa u vás raz vyskytla rakovina kože, hrozí vám jej opätovné rozvinutie. 
  • Oslabený imunitný systém – ľudia s oslabeným imunitným systémom  majú väčšie riziko vzniku rakoviny kože. Patria sem ľudia s HIV / AIDS a osoby užívajúce imunosupresívne lieky po transplantácii orgánov.
  • Vystavenie žiareniu –  ľudia, ktorí podstúpili radiačnú liečbu kožných ochorení, ako sú ekzémy a akné, môžu mať zvýšené riziko rakoviny kože, najmä bazocelulárneho karcinómu.
  • Vystavenie určitým látkam – vystavenie určitým látkam, ako je arzén, môže zvýšiť riziko rakoviny kože.

ABCDE netypických znamienok / symptómy

Ak postrehnete jeden z týchto znakov netypických prejavov znamienok, vyrážok a pieh, určite vyhľadajte dermatológa. 

asymetrické znamienko rakovina

A – ako asymetria

Asymetria znamená, že jedna polovica znamienka alebo iného kožného útvaru nie je rovnaká ako druhá. Normálne kožné útvary sú symetrické. Ak pri kontrole vašich znamienok na tele zistíte, že nevyzerajú rovnako z oboch strán, dajte to skontrolovať dermatológovi.

vystúpene znamienko rakovina

B – ako border (hranica po slovensky)

Ak sú hranice znamienka nepravidelné, zvláštne sfarbené, zvláštne ryhované, dajte si ich skontrolovať dermatológovi.

farba znamienka rakovina

C – ako farba (color z angličtiny)

Znamienka a iné kožné útvary s rozdielnou farbou sú podozrivé. Hnedé,  čierne, modré, biele alebo červené odtiene sú podozrivé. Normálne kožné úkazy sú zvyčajne jednofarebné. Rôzne odtiene by mal skontrolovať lekár.

 

farba znamienka rakovina

C – ako farba (color z angličtiny)

Znamienka a iné kožné útvary s rozdielnou farbou sú podozrivé. Hnedé,  čierne, modré, biele alebo červené odtiene sú podozrivé. Normálne kožné úkazy sú zvyčajne jednofarebné. Rôzne odtiene by mal skontrolovať lekár.

 

veľkosť znamienka rakovina

D – ako priemer

Lekára alebo dermatológa, pre zvýšené riziko vzniku rakoviny kože vyhľadajte v prípade aj priemer znamienka alebo kožného úkazu presahuje veľkosť gumy na ceruzke. 

rastie znamienko rakovina

E – ako rast (z anglického evolving)

Znamienko alebo kožný útvar, ktorý sa vyvíja, rastie, mení farbu, začína svrbieť alebo krváca si zaslúži urýchlenú kontrolu u dermatológa. 

Lézie melanómu môžu rýchlo narásť do výšky alebo šírky. 

Miera prežitia pri rakovine koži

Malígny melanóm, najmä v neskorších štádiách, je závažný a liečba je zložitá.

Včasná diagnostika a liečba môže zvýšiť mieru prežitia.

Medzi nemelanómové rakoviny kože patrí bazocelulárny karcinóm a spinocelulárny karcinóm. Oba sú bežné a pri včasnej diagnostike a vhodnej liečbe sa takmer vždy vyliečia. Ľudia, ktorí už raz mali rakovinu kože, sú ohrození tým, že ju veľmi často môžu opäť dostať.  Bohužiaľ nie len opätovne rakovinu kože, ale aj pečene, pľúc a iných orgánov. Mali by chodiť pravidelne na kontrolu – minimálne raz ročne. 

Diagnostika melanómu

V prípade, že podľa ABCDE domácej diagnostiky odhalíte abnormálnu vyrážku, znamienko alebo len pigmentovú oblasť, navštívte všeobecného lekára, ktorý vás odporučí k dermatológovi. Nasledovať budú testy na diagnostiku melanómu:

  • Fyzikálne vyšetrenie a zdravotná anamnéza – všeobecné vyšetrenie zdravia pacienta, rodinná anamnéza, krvný obraz a ďalšie vyšetrenia ako ich poznáme od všeobecného lekára 
  • Vyšetrenie pokožky – lekár alebo zdravotná sestra skontroluje materské znamienka alebo iné pigmentované miesta, ktoré majú abnormálne farby, veľkosť, tvar alebo štruktúru.

biopsia pri rakovine kože

  • Biopsia – postup na odstránenie abnormálneho tkaniva a malého množstva normálneho tkaniva okolo neho. Patológ sa pozerá na odobrané tkanivo pod mikroskopom a hľadá abnormálne rakovinové bunky.

Existujú štyri hlavné typy biopsií kože. Typ vykonanej biopsie závisí od miesta, kde sa vytvorila abnormálna oblasť, a od veľkosti oblasti.

Pokročilé testovanie melanómu a šírenie po tele

Proces používaný na zistenie, či sa rakovina rozšírila do kože alebo do iných častí tela, sa nazýva staging rakoviny. Informácie zhromaždené v rámci procesu určovania štádia ochorenia určujú aj štádium a prognózu rakoviny. Zistenie štádia a rozsahu rakoviny kože je veľmi dôležité pri liečbe a prognóze.

Melanóm, u ktorého je nepravdepodobné, že sa rozšíri do iných častí tela alebo, že sa bude opakovať, je taktiež potrebné sledovať a pravidelne navštevovať lekára.

V prípade potreby ošetrujúci lekár môže nariadiť nasledujúce vyšetrenia: 

CT sken (tomografia)

Procedúra, ktorá vytvára sériu podrobných snímok oblastí vo vnútri tela zhotovených z rôznych uhlov. Fotografie sú vytvárané počítačom prepojeným s röntgenovým prístrojom. Farbivo sa môže vstreknúť do žily alebo prehltnúť, aby sa lepšie pomohlo orgánom alebo tkanivám. Tento postup sa tiež nazýva počítačová tomografia alebo počítačová axiálna tomografia. Pri melanóme je možné snímať krk, hrudník, brucho a panvu.

 

MRI (magnetická rezonancia)

Procedúra, ktorá využíva magnet, rádiové vlny a počítač na vytvorenie série podrobných snímok oblastí vo vnútri tela, napríklad mozgu. Látka zvaná gadolínium sa vstrekuje do žily. Gadolínium sa zhromažďuje okolo rakovinových buniek, takže na obrázku vyzerajú jasnejšie. Tento postup sa nazýva aj nukleárna magnetická rezonancia (NMRI).

 

Ultrazvukové vyšetrenie

Procedúra, pri ktorej sa vysokoenergetické zvukové vlny (ultrazvuk) odrážajú od vnútorných tkanív, ako sú lymfatické uzliny alebo orgány, a vytvárajú ozveny. Ozveny tvoria obraz telesných tkanív, ktorý sa nazýva sonogram . Obrázok je možné vytlačiť a pozrieť si ho neskôr.

 

Rozbor krvi  

Pri melanóme sa v krvi zisťuje prítomnosť enzýmu nazývaného laktátdehydrogenáza (LDH). Vysoké hladiny LDH môžu naznačovať  zlú odpoveď na liečbu u pacientov s metastatickým ochorením.

Štádiá melanómu

Fáza 0

Vo fáze 0 sa abnormálne melanocyty nachádzajú v epidermis . Tieto abnormálne melanocyty sa môžu šíriť aj do normálneho zdravého tkaniva v okolí. Stupeň 0 sa tiež nazýva melanóm in situ.

Fáza I

Vo fáze I sa tvorí rakovina. Fáza I je rozdelená do etáp IA a IB:

  • Štádium IA – nádor nie je hrubý viac ako 1 milimeter
  • Štádium IB –  nádor je hrubý viac ako 1, ale nie viac ako 2 milimetre, bez tvorby vredov.

Fáza II

Vo fáze II je melanóm iba v koži a nie sú žiadne známky toho, že by sa rozšíril do lymfatických uzlín alebo iných častí tela.

Fáza 2 je rozdelená na 2A, 2B a 2C podľa veľkosti melanómu 1-4 mm.

Fáza III

Fáza III je rozdelená do etáp IIIA, IIIB, IIIC a IIID.

Pri fáze III je nádor viditeľný na koži a okrem iného napadá lymfatické uzliny. Štádiá III. fázy sa líšia vo veľkosti nádoru a počte infikovaných uzlín a prítomnosti satelitných nádorov pod kožou alebo tranzitných metastáz.  

Fáza IV

V štádiu IV sa rakovina rozšírila do ďalších častí tela, ako sú pľúca, pečeň, mozog, miecha, kosti, mäkké tkanivá (vrátane svalov), gastrointestinálny trakt (GI) a vzdialené lymfatické uzliny. Rakovina sa mohla rozšíriť na miesta na pokožke ďaleko od miesta, kde začala.

Ako sa rakovina kože šíri telom?

Existujú tri spôsoby, ako sa rakovina šíri v tele.
Rakovina sa môže šíriť cez tkanivo, lymfatický systém a krv :

  • Tkanivo – rakovina sa šíri od miesta, kde začala, prerastaním do blízkych oblastí.
  • Lymfatický systém – rakovina sa šíri od miesta, kde začala, tým, že sa dostala do lymfatického systému. Rakovina prechádza cez lymfatické cievy do iných častí tela.
  • Krv – rakovina sa šíri z miesta, kde začala, tým, že sa dostala do krvi. Rakovina prechádza krvnými cievami do iných častí tela.

Hrúbka národu kože

Aby sa zistilo štádium melanómu, nádor sa úplne odstráni a blízke lymfatické uzliny sa kontrolujú na príznaky rakoviny. Podľa štádia rakoviny sa určuje, ktorá liečba je najlepšia. Poraďte sa so svojím lekárom a zistite, v ktorom štádiu rakovinu máte.

Hrúbka nádoru sa meria od povrchu kože po najhlbšiu časť nádoru.

Liečba melanómu

U pacientov s melanómom sú k dispozícii rôzne typy liečby. Niektoré liečby sú štandardné (v súčasnosti používaná liečba) a niektoré sa testujú v klinických štúdiách.

Klinická štúdia liečby je výskumná štúdia, ktorá má pomôcť zlepšiť súčasné liečby alebo získať informácie o nových liečebných postupoch pre pacientov s rakovinou . Keď klinické skúšky ukážu, že nová liečba je lepšia ako štandardná liečba, môže sa nová liečba stať štandardnou liečbou.

Používa sa päť typov štandardnej liečby:

 

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok na odstránenie nádoru je primárnou liečbou všetkých štádií melanómu. Na odstránenie melanómu a časti normálneho tkaniva okolo neho sa používa široká lokálna excízia. Na zakrytie rany spôsobenej chirurgickým zákrokom je možné využiť kožné štepy (odoberanie kože z inej časti tela ako náhrada za odstránenú kožu).

Potom, čo lekár odstráni všetok melanóm, ktorý je možné vidieť v čase operácie, môže byť niektorým pacientom po operácii podaná chemoterapia, aby sa zničili všetky rakovinové bunky, ktoré zostali. Chemoterapia po chirurgickom zákroku sa vykonáva na zníženie rizika návratu rakoviny.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať aj v prípade ak sa rakovina rozšíri do ostatných orgánov: lymfatických uzlín, pľúc, gastrointestinálneho traktu , kostí alebo mozgu.

Chemoterapia

Chemoterapia je liečba rakoviny, pri ktorej sa používajú lieky na zastavenie rastu rakovinových buniek, a to buď usmrtením buniek alebo zastavením ich delenia. Ak sa chemoterapia podáva ústami alebo injekčne do žily alebo svalu, lieky sa dostávajú do krvi a môžu sa dostať do rakovinových buniek v tele (systémová – celotelová chemoterapia).

Ak sa chemoterapia zavádza priamo do mozgovomiechového moku, orgánu alebo telesnej dutiny, liečba ovplyvňuje hlavne rakovinové bunky v týchto oblastiach (regionálna chemoterapia).

Spôsob, akým sa chemoterapia podáva, závisí od typu a štádia rakoviny.

Liečenie ožiarením

Radiačná terapia je liečba rakoviny, ktorá pomocou vysokoenergetických röntgenových lúčov alebo iných druhov žiarenia ničí rakovinové bunky alebo im bráni v množení. Vonkajšia radiačná terapia využíva prístroj mimo tela na vysielanie žiarenia do oblasti s rakovinou. Vonkajšia radiačná terapia sa používa na liečbu melanómu a môže sa tiež použiť ako paliatívna liečba na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života.

Imunoterapia

Imunoterapia je liečba, ktorá využíva imunitný systém pacienta na boj proti rakovine. Látky vyrobené v tele alebo vyrobené v laboratóriu sa používajú na podporu, nasmerovanie alebo obnovenie prirodzenej obrany tela pred rakovinou. Táto liečba rakoviny je typom biologickej liečby.

 

Avemar 

Hoci Avemar nepatrí medzi imunoterapiu, funguje na veľmi podobnom princípe. Má silný imunostimulačný efekt prírodných látok z radov chinónov, ktoré sa využívajú pri liečbe rakoviny. Avemar obsahuje štandardizovaný extrakt, v ktorom sa nachádza veľké množstvo týchto prírodných látok [6]. 

Rakovina kože – príznaky, diagnóza, liečba

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT Massachusetts Institute of Technology.