Rakovina prsníka: príznaky, diagnostika, prevencia, liečba
- Rakovina prsníka je druhou hlavnou príčinou úmrtí žien na rakovinu.
- Vývoj rakoviny prsníka je viacstupňový proces a prevencia je náročná.
- Včasná diagnostika rakoviny prsníka je jedným z najlepších prístupov k prevencii.
- AVON proti rakovine prsníka vykonáva vynikajúcu osvetu, aby ženy zbytočne neumierali na tento typ rakoviny.
V článku sú rozpísané vedecké fakty a výsledky lekárskych štúdií z celého sveta [1][2][3][4][5].
Rakovina prsníka na Slovensku
- Najčastejšie sa vyskytujúci zhubný nádor u žien vo svete aj na Slovensku.
- Na Slovensku je viac ako 28000 žien s diagnózou rakoviny prsníka = každá desiata žena.
- Ročne pribudne približne 3500 pacientiek s rakovinou prsníka.
- Stúpa počet mladých žien (25-39) s rakovinou prsníka.
Obsah článku:
-
Čo je rakovina prsníka?
-
Rizikové faktory vzniku rakoviny prsníka
-
Prevencia vzniku rakoviny prsníka
-
Varovné príznaky rakoviny prsníka
-
Diagnostika rakoviny prsníka
-
Samovyšetrenie prsníkov
-
Štádiá rakoviny prsníka
-
Metastatické štádium rakoviny prsníka
-
Liečba karcinómu prsníka
-
Gény súvisiace s rakovinou prsníka
Čo je rakovina prsníka?
Rakovina prsníka je najčastejšou diagnostikovanou zhubnou (malígnou) formou rakoviny u žien na celom svete. Rakovina prsníka je liečiteľná u približne 70–80% pacientov bez metastáz (1.-3. štádium).
Bohužiaľ pokročilý karcinóm prsníka s metastázami v orgánoch sa považuje za úplne neliečiteľný, pri súčasne dostupných terapiách. Avšak ani pri 4. štádiu rakoviny prsníka (metastázy) situácia NIE JE beznádejné. Mnoho ľudí v tomto štádiu naďalej žije dlhý a produktívny život aj s rakovinou prsníka. Nové lieky sa vyvíjajú každým dňom a pokrok nasleduje. Treba vydržať a nevzdávať tento boj.
Nie je vhodné čakať na zázrak ale pravidelne navštevovať doktorov a sledovať zmeny na prsníkoch. Včasná diagnostika a liečba je najlepšia prevencia rakoviny prsníkov.
Rizikové faktory vzniku rakoviny prsníka
Starnutie
Okrem pohlavia je starnutie jedným z najdôležitejších rizikových faktorov rakoviny prsníka, pretože výskyt rakoviny prsníka veľmi súvisí s pribúdajúcim vekom. V roku 2016 bolo približne 99,3% a 71,2% všetkých úmrtí spojených s rakovinou prsníka v Amerike hlásených u žien vo veku nad 40 rokov a 60 rokov. Preto je potrebné vykonávať u žien vo veku 40 rokov a starších mamografický skríning.
Rodinná história
Takmer štvrtina všetkých prípadov rakoviny prsníka súvisí s rodinnou anamnézou. Ženy, ktorých matka alebo sestra majú rakovinu prsníka, sú náchylné na túto chorobu. Kohortová štúdia s viac ako 113 000 ženami vo Veľkej Británii preukázala, že ženy s jedným príbuzným prvého stupňa s rakovinou prsníka majú 1,75-násobne vyššie riziko vzniku tejto choroby ako ženy bez postihnutých príbuzných.
Riziko je navyše 2,5-násobné alebo vyššie u žien s dvoma alebo viacerými príbuznými prvého stupňa s rakovinou prsníka. Dedičná náchylnosť na rakovinu prsníka sa čiastočne pripisuje mutáciám génov súvisiacich s rakovinou prsníka, ako sú BRCA1 a BRCA2.
Príjem 35 – 44 gramov alkoholu (jeden pohárik? ) denne môže zvýšiť riziko rakoviny prsníka o 32%.
Reprodukčné faktory
Reprodukčné faktory, ako je skorá prvá menštruácia (menarche), neskorá menopauza, neskorý vek pri prvom tehotenstve a nízky počet pôrodov, môžu zvýšiť riziko rakoviny prsníka.
Každé 1-ročné oneskorenie v menopauze zvyšuje riziko rakoviny prsníka o 3%. Každé 1-ročné oneskorenie pri prvej menštruácii alebo každý ďalší pôrod znižuje riziko rakoviny prsníka o 5% – 10%.
Estrogén
Endogénne aj exogénne estrogény sú spojené s rizikom rakoviny prsníka. Endogénny estrogén je obvykle produkovaný vaječníkmi u žien pred menopauzou. Hlavným zdrojom exogénneho estrogénu sú perorálne kontraceptíva a hormonálna substitučná liečba (HRT). Perorálne kontraceptíva sa široko používajú od šesťdesiatych rokov a formulácie boli vylepšené, aby sa znížili vedľajšie účinky.
Životný štýl
Moderný životný štýl, ako je nadmerná konzumácia alkoholu a príliš veľa tukov v strave, môže zvýšiť riziko rakoviny prsníka. Konzumácia alkoholu môže zvýšiť hladinu hormónov súvisiacich s estrogénom v krvi a spustiť dráhy estrogénových receptorov.
„V rodine sa objavila rakovina prsníka 2x v najbližších pokrvných príbuzných (matka a teta). Pri oboch prípadoch sa nejednalo o ľahký priebeh. Okamžite sa začala klasická liečba: chirurgický zákrok, chemoterapia a rádioterapia.
Onkológ (doktor) odporučil Avemar. V oboch prípadoch pomohol pri liečbe a prekonaní ochorenia.
Ako mladá žena s rodinnou anamnézou a veľkou šancou získať rakovinu prsníka, nečakám na najhoršie a pravidelne už 3. rok užívam Avemar. Preventívne navštevujem špecialistov a genetickú poradňu.
Ako užívam Avemar mám lepšiu imunitu a krvný obraz. Cítim sa oveľa lepšie. „
Michaela, 32 rokov.
Moderná západná strava obsahuje príliš veľa tukov a nadmerný príjem tukov, najmä nasýtených tukov, súvisí s úmrtnosťou a zlou prognózou u pacientov s rakovinou prsníka.
Aj keď vzťah medzi fajčením a rizikom rakoviny prsníka zostáva kontroverzný, v mlieku od dojčiacich žien boli zistené mutagény z cigaretového dymu. Riziko rakoviny prsníka je tiež zvýšené u žien, ktoré fajčia aj pijú. Nie je žiadne prekvapenie, že doterajšie zistenia dokazujú, že fajčenie, najmä v rannom veku, má vyššie riziko výskytu rakoviny prsníka [8].
Prevencia vzniku rakoviny prsníka
Doteraz boli dosiahnuté veľké pokroky v liečbe a diagnostike rakoviny prsníka. Súčasné metódy prevencie sú priamejšie a efektívnejšie ako v minulosti. Úmrtnosť na rakovinu prsníka sa znížila. Rakovina prsníka je však stále hlavnou príčinou úmrtia na rakovinu u žien vo veku 20 – 59 rokov.
Skríning
Ak je rakovina prsníka diagnostikovaná včas v počiatočných fázach, nádor prsníka je možné bezproblémov odstrániť chirurgickým zákrokom a „doliečiť“ chemoterapiou.
Preto je však podstatné včasné odhalenie ochorenia, čo je základným kameňom prevencie rakoviny prsníka. Mamografia je účinná skríningová metóda využívajúca nízkoenergetické röntgenové lúče na získanie snímok prsníka s vysokým rozlíšením. Celý test trvá iba 20 minút a nevyžaduje žiadne chemikálie ani činidlo.
Chemoprevencia
Použitie farmakologických alebo prírodných látok, ktoré inhibujú vývoj invazívneho karcinómu prsníka je vhodný spôsob prevencie vzniku ochorenia.
Hlavným cieľom je estrogénový receptor, pretože viac ako 70% karcinómov prsníka s ním súvisí.
Jedným z najslávnejších látok je tamoxifén (TAM), ktorý sa používa na liečbu rakoviny prsníka viac ako 30 rokov.
⭐ Avemar mal v testoch dokonca lepšie výsledky ako tamoxifén (TAM) [6] ⭐
Biologická prevencia
Nedávno bola vyvinutá biologická prevencia, známa hlavne ako monoklonálne protilátky proti rakovine prsníka, s cieľom zlepšiť kvalitu života pacientok s rakovinou prsníka. Jedným z hlavných cieľov týchto monoklonálnych protilátok je HER2. Asi 20 – 30% všetkých prípadov rakoviny prsníka vykazuje nadmernú expresiu proteínu HER2.
Trastuzumab sa pôvodne používal na liečbu metastatického karcinómu prsníka (MBC) a zistilo sa, že je účinný ako monoterapia.
Varovné príznaky rakoviny prsníka
Ak zistíte pri samovyšetrení prsníkov niektorý z uvedených príznakov alebo zmenu v prsníku, ktorá tam predtým nebola, okamžite vyhľadajte lekára.
Zmena tvaru a veľkosti PRSNÍKOV:
Žiadna žena nemá oba prsníky úplne rovnaké – veľkosť ani tvar. Pozornosť ale treba venovať zmenám na samotnom prsníku a bradavke.
ZHRUBNUTIE KOŽE PRSNÍKA:
Zhrubnutie kože, začervenanie, či s bolesťou alebo fliačik na koži prsníka, vpadnutá alebo navretá bradavka.
VÝTOK Z BRADAVKY:
Je normálne, že dojčiace ženy majú mliečne výtoky z bradaviek. V iných prípadoch, ak žena spozoruje výtok z bradaviek, od číreho cez mliečny po žltý, zelený alebo dokonca červený, je vhodné vyhľadať lekára. Aj keď väčšina výtokov z bradaviek nie je rakovinová, v niektorých prípadoch môže znamenať rakovinu prsníka.
Zmena farby prsníka
Rakovina prsníka môže spôsobiť, že oblasť prsníkov má zmenenú farbu alebo pomliaždeniny. Koža môže byť červená, fialová alebo modrastá. Ak ste nedávno nezažili zranenie prsníka (náraz / úder), ktoré by vysvetľovalo takúto zmenu farby, je nevyhnutné vyhľadať lekára.
Zmeny na bradavkách
Rakovina prsníka môže spôsobiť bunkové zmeny za bradavkou. Akékoľvek fyzické zmeny na bradavkách, ako je zatiahnutie (otočenie dovnútra) alebo bolestivosť, zakrpatenie alebo svrbenie, musia byť konzultované s lekárom.
Diagnostika rakoviny prsníka
Váš lekár je prvou osobou, ktorú je potrebné navštívi, ak si myslíte, že môžete mať rakovinu prsníka. Po konzultácii s lekárom a špecialistom sa rakovina prsníka diagnostikuje nasledovnými metódami:
- prehmatenie prsníka a podpazušia
- RTG prsníka – mamografia
- ultrazvuk – sonografia
- magnetická rezonancia – MRI
- biopsia – invazívny odber vzorky na laboratórnu analýzu
Ak sa zistí nádor prsníka, lekár tiež kontroluje, či sa nádor nerozšíril do druhého prsníka alebo do iných častí tela. To je možné vykonať pomocou ultrazvukového vyšetrenia alebo röntgenového vyšetrenia druhého prsníka, röntgenového vyšetrenia hrudníka (hrudníka), kostného skenu (kostnej scintigrafie), ultrazvuku pečene alebo počítačovej tomografie (CT).
Ak sa zistí niečo neobvyklé, môže sa táto časť tela podrobnejšie preskúmať.
Po vykonaní všetkých testov sa rakovina prsníka „klasifikuje“. Na zaznamenanie veľkosti nádoru a informácií o tom, či sú postihnuté aj lymfatické uzliny alebo či existujú metastázy (či sa rakovina rozšírila).
Lekári tiež vyhodnotia, ako rýchlo rastú nádorové bunky a či môže byť tento rast ovplyvnený hormónmi alebo určitými rastovými faktormi. Táto klasifikácia je dôležitá, pokiaľ ide o výber najvhodnejšej liečby.
Samovyšetrenie prsníkov
Samovyšetrenie prsníkov je najúčinnejší spôsob, ako sa môžete starať a zaujímať o zdravie vašich prsníkov. Stačí si spraviť samovyšetrenie raz za mesiac, keď sú v prsiach čo najmenšie hormonálne zmeny, teda najlepšie pár dní po menštruácii. Nezabudnite však, že samovyšetrenie nemôže nahradiť mamografické vyšetrenie, ale môže účinne vyplniť obdobie medzi dvoma odbornými vyšetreniami.
Štádiá rakoviny prsníka
1. a 2. sú včasné štádiá rakoviny prsníka. 3. je pokročilé a 4. je metastatické.
0. štádium
Nádor v prsníku je neinvazívny, možno zachytíte výraz „in situ“, ktorý znamená „na mieste“. Hovorí o tom, že rakovinové bunky sa nachádzajú len vo výstelke mliečnej žľazy alebo mliekovodov, nerozširujú sa do priľahlého zdravého tkaniva ani do lymfatických uzlín a nie sú prítomné metastázy.
Toto štádium rakoviny prsníka je veľmi dobre liečiteľné. Národný onkologický inštitút uvádza, že pri správnej diagnostike a liečbe existuje v tejto fáze rakoviny prsníka 100% miera prežitia do 5 rokov. Ak sa rakovinové bunky neliečia, môžu sa šíriť do prsného tkaniva a do zvyšku tela.
1. štádium
Nádor je síce invazívny, ale malý (má priemer menej ako 2 cm). Väčšinou nie sú postihnuté žiadne lymfatické uzliny. Maximálne sú prítomné mikrometastázy v uzlinách v podpazuší, ktoré sú najbližšie k postihnutému prsníku. Takéto postihnutie uzlín je možné zistiť iba pod mikroskopom. Rakovina je zatiaľ bez mestastáz.
Takmer každý (98 %) s diagnostikovanou rakovinou prsníka v I. štádiu prežije najmenej päť rokov.
2. štádium
Nádor je invazívny a má priemer 2-5 cm, ale môže byť aj väčší. Začína sa šíriť do lymfatických uzlín v podpazuší na strane rakoviny prsníka. Tieto uzliny sú pri vyšetrení pohmatom pohyblivé.
Pacienti s rakovinou prsníka v štádiu II majú stále, pri správnej liečbe, 88% šancu prežitia v priebehu 5 rokov.
3. štádium
Nádor meria viac ako 5 cm v priemere a rakovina sa môže priamo šíriť do hrudnej steny, kože, alebo vnútorných prsných lymfatických uzlín. Lymfatické uzliny v podpazuší môžu byť pri pohmate nepohyblivé.
52% šanca prežitia v priebehu 5 rokov.
4. štádium
Nádor sa šíri z prsníka do lymfatických uzlín (v podpazuší, nad kľúčnou kosťou, do vnútorných prsných uzlín) alebo do iných orgánov, ako sú kostrový systém, mozog, pečeň alebo pľúca, kde vytvára metastázy. Niektoré pacientky bývajú diagnostikované priamo v tomto štádiu (5 – 10 % pacientov), iné doň postúpia z nižších štádií.
Štádium 4 je najvyšším a najzávažnejším štádiom rakoviny prsníka a má iba 16% šancu prežitia v 5 rokoch.
Toto je najťažšie liečiteľné štádium rakoviny prsníka, treba si však uvedomiť, že v súčasnosti existuje veľa pacientov, ktorí sú nažive a zdraví a žijú produktívny život po bojoch a zotavení sa z agresívneho štádia rakoviny prsníka IV.
Mnohí pacienti užívajú práve Avemar s veľmi dobrými výsledkami a preukázateľne lepšou kvalitou života. Avemar mal dokonca lepšie výsledky ako bežné tumor inhibítory rakoviny prsníka (Tamoxifen, Aromasin, Arimidex ) [6].
Avemar je štandardizovaný fermentovaný preparát metoxy-substituovaných benzochinónov a je schválený Ministerstvom zdravotníctva ako špeciálna dietetická potravina pre onkologických pacientov.
Metastatické štádium rakoviny prsníka
Metastatický karcinóm prsníka (nazývaný tiež 4. štádium rakoviny prsníka) je rakovina prsníka, ktorá sa rozšírila do inej časti tela, najčastejšie do pečene, mozgu, kostí alebo pľúc.
Rakovinové bunky sa môžu odtrhnúť od pôvodného nádoru v prsníku a cestovať do ďalších častí tela krvou alebo lymfatickým systémom.
Rakovina prsníka sa môže rozšíriť (metastázovať) do inej časti tela mesiace alebo roky po pôvodnej diagnóze a liečbe. Takmer u 30% žien s diagnostikovanou rakovinou prsníka v počiatočnom štádiu sa vyvinie metastatické ochorenie.
Niektorí ľudia majú hneď na začiatku ochorenia diagnostikovaný metastatický karcinóm prsníka (nazývaný „de novo metastatic“). To znamená, že rakovina v prsníku nebola zistená skôr, ako sa rozšírila do inej časti tela.
Metastatický nádor v inej časti tela je tvorený bunkami z rakoviny prsníka. Ak sa teda rakovina prsníka rozšíri do kosti, metastatický nádor v kosti sa skladá z buniek rakoviny prsníka, nie z kostných buniek.
Majte na pamäti, že metastatické ochorenie NIE JE beznádejné. Mnoho ľudí v tomto štádiu naďalej žije dlhý a produktívny život s rakovinou prsníka. Existuje široká škála možností liečby metastatického karcinómu prsníka a každý deň sa testujú nové lieky. Stále viac ľudí žije naplno a lieči sa na rakovinu prsníka.
Liečba karcinómu prsníka
Liečba rakoviny prsníka sa stále vyvíja. Každý rok sú dostupné účinnejšie preparáty a konvenčná liečba chirurgickým zákrokom a ožarovanie dokáže zachrániť až 80% pacientov v 1-3. štádiu ochorenia. Najdôležitejšia je včasná diagnostika a prevencia.
Pozrite si aké sú dostupné liečby rakoviny prsníka na u nás a čo obnášajú:
Chirurgická liečba
Modifikovaná radikálna mastektómia je základným kameňom liečby rakoviny prsníka pre skoré a neskoré štádiá. Operácia nie je technicky náročná.
Mastektómia, odstránenie celého prsníkového tkaniva, v niektorých prípadoch aj s prsným svalom, sa vykonáva iba v nevyhnutných prípadoch.
Pred samotným chirurgickým zásahom vám môžu nasadiť chemoterapiu alebo hormonálnu liečbu, čím sa lekár snaží o zmenšenie nádoru, ktorý potom môže ľahšie chirurgicky odstrániť.
Chirurgovia stále znižujú nutný rozsah operačných zákrokov a preferujú čoraz častejšie najmä operácie zachovávajúce prsník (odstraňuje sa iba nádor a časť okolitého tkaniva). Žena môže následne podstúpiť aj onkoplastickú (rekonštrukčnú) operáciu prsníka.
Radiačná terapia
Radiačná terapia spočíva v použití vysokoenergetických röntgenových lúčov alebo gama lúčov, ktoré sú zamerané na nádor alebo na miesto po operácii.
Tieto žiarenia sú veľmi účinné pri ničení rakovinových buniek, ktoré môžu zostať po operácii alebo sa opakovať v prípade odstránenia nádoru.
Okrem tejto liečby je možné použiť implantované rádioaktívne katétre – brachyterapia. Rádioaktívne „zrnká“ sa umiestnia prostredníctvom špeciálneho zariadenia do prsníkového tkaniva tam, kde sa vyskytuje rakovina. Interné ožarovanie sa môže používať ako doplnok k externému, alebo samostatne.
Radiačná terapia pre rakovinu prsníka sa zvyčajne vykonáva po operácii a je neoddeliteľnou súčasťou terapie na ochranu prsníkov. Dávka žiarenia musí byť dostatočne silná, aby zabezpečila elimináciu rakovinových buniek.
Liečba sa zvyčajne vykonáva počas obdobia piatich až siedmich týždňov a vykonáva sa päť dní v týždni. Každé ošetrenie trvá asi 15 minút
Chemoterapia
Chemoterapia je použitie protirakovinových liekov na liečbu rakovinových buniek. Chemoterapia sa často podáva v cykloch, liečenie po určité obdobie, po ktorom nasleduje obdobie zotavenia, potom nasleduje ďalšie ošetrenie. Pred chirurgickým zákrokom je možné podať chemoterapiu, ktorá zmenší nádor a niekedy umožní operáciu v menšom rozsahu (je možnosť vyhnúť sa tým mastektómii). Mnohokrát sa podáva po chirurgickom zákroku a môže sa podávať každé tri týždne alebo každé dva týždne.
Chemoterapeutické lieky pôsobia nielen proti rakovinovým bunkám, ale aj proti zdravým, rýchlo sa množiacim bunkám. To spôsobuje niekoľko vedľajších účinkov, medzi ktoré patrí strata vlasov, zvracanie, znížená chuť do jedla a pod. Na zmiernenie týchto nepríjemných vedľajších účinkov je už dostupných niekoľko liekov. Sila a rozsah vedľajších príznakov je veľmi individuálna, ak sa pacient cíti dobre, môže dokonca aj pokračovať v práci.
✅ Avemar tlmí a zmierňuje negatívne účinky chemoterapie ✅
Gény súvisiace s rakovinou prsníka
Veľa génov bolo identifikovaných v súvislosti s rakovinou prsníka. Mutácie a abnormálna amplifikácia onkogénov aj anti-onkogénov hrajú kľúčovú úlohu v procesoch iniciácie a vzniku nádoru.
BRCA1 / 2
Gény spojené s rakovinou prsníka 1 a 2 ( BRCA1 a BRCA2 ) sú dva známe anti-onkogény pre riziko rakoviny prsníka. BRCA1 a BRCA2 sú umiestnené na chromozóme 17q21, respektíve 13q12. Oba kódujú nádorové supresorové proteíny. Nedostatok BRCA1 vedie k dysregulácii kontrolného bodu bunkového cyklu, abnormálnej duplikácii centrozómov, genetickej nestabilite a nakoniec k apoptóze.
Rakoviny prsníka spojené s BRCA2 sú s väčšou pravdepodobnosťou vysoko invazívne duktálne karcinómy, ale s luminálnym fenotypom 29. Riziko rakoviny prsníka by sa mohlo výrazne zvýšiť, ak jedinec zdedí škodlivé mutácie v génoch BRCA1 alebo BRCA2 . BRCA1 / 2 mutácie sa dedia autozomálne dominantným spôsobom, aj keď je druhá alela normálna. Celkovo je asi 20 – 25% dedičných druhov rakoviny prsníka a 5 – 10% všetkých druhov rakoviny prsníka spôsobených mutáciami BRCA1 / 2.
HER2
Receptor ľudského epidermálneho rastového faktora 2, tiež známy ako c-erbB-2 , je dôležitým onkogénom pri rakovine prsníka a nachádza sa na chromozóme 17.
Receptor epidermálneho rastového faktora (EGFR)
Proteín EGFR je povrchový glykoproteín rodiny tyrozínkináz a je aktivovaný väzbou na EGF, TGF-a, amfiregulín, betacelulín atď. Následné signálne dráhy EGFR vrátane PI3K, Ras-Raf-MAPK a JNK sa spúšťajú na podporu bunkovej proliferácie, invázie buniek, angiogenézy a na ochranu buniek pred apoptózou. Nadexpresia EGFR sa nachádza vo viac ako 30% prípadov zápalového karcinómu prsníka (IBC), čo je veľmi agresívny podtyp karcinómu prsníka. Pacienti s IBFR- pozitívnym IBC majú horšiu prognózu ako pacienti s EGFR-negatívne nádory.
c-Myc
Proteín Myc, transkripčný faktor obsahujúci doménu bHLH / LZ. Nadexpresia c-Myc sa prevažne pozoruje vo vysokom stupni invazívneho štádia karcinómov prsníka, zatiaľ čo v benígnych tkanivách sa nezistí žiadna amplifikácia c-Myc.
[7]
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT Massachusetts Institute of Technology.