Rakovina prsníka – poznáte rizikové faktory?
Rýchly prehľad rizikových faktorov vzniku rakoviny prsníka:
- včasná menštruácia (pred 11. rokom života)
- neskorý nástup menopauzy (po 55. roku života)
- prvé tehotenstvo po 30. roku života
- rodinná anamnéza príbuzní s rakovinou prsníka – babka, matka, sestra alebo dcéra či otec (vznik rakoviny prsníka je možná aj u mužov)
- ženy, ktoré nerodili alebo nekojili
- rakovina vaječníka, hrubého čreva, malígny melanóm
- vystavenie vysokej radiácii na oblasť hrudníka
- nadváha – obezita (vysoké BMI)
- zlý životný štýl (stres, fajčenie, pitie alkoholu, nedostatok pohybu)
Pozor! Ak sa u vás objaví jeden alebo viac rizikových faktorov, neznamená to, že ochoriete na rakovinu prsníka. A to, že nepatríte medzi rizikové skupiny, nie je zárukou, že sa u vás karcinóm prsníka nevyskytne. Podľa Tracey Yeend 2012, užívanie Avemaru je sľubné v predchádzaní a pri liečbe rakovinových ochorení.
Rakovina prsníka
Karcinóm prsníka alebo rakovina prsníka predstavuje v celosvetovom meradle najčastejšie diagnostikované nádorové ochorenie, ktoré je bohužiaľ najčastejšou príčinou úmrtia žien na rakovinu. Najviac žien zomiera v Amerike a Austrálii, no Európa je bohužiaľ hneď za nimi.
Rozdiely v úmrtnosti na rakovinu prsníka súvisia s rizikovými faktormi a hlavne rozdielom, ktoré súvisia so životným štýlom a úrovňou života (príjem tukov, nadváha, vek prvej menštruácie, vek prvej laktácie, počet gravidít, neskorší vek prvého pôrodu a podobne).
Koncom 80 rokov našťastie trochu poklesla úmrtnosť na rakovinu prsníka vďaka skríningovej mamografii (MMG) a pokrokom v adjuvantnej terapii.
Rizikové faktory rakoviny prsníka
Vek
Vek a pohlavie predstavujú najvýznamnejší rizikový faktor karcinómu prsníka a bohužiaľ je to jeden faktorov s ktorým nič nezmeníme. Mladší už nebudeme a pohlavie si meniť kvôli tomu tiež nebudeme. Rakovina prsníka sa vyskytuje aj u mužov, no 100 násobne s menšou šancov ako u žien. Výskyt rakoviny prsníka výrazne stúpa vo veku 45-50 rokov. Po tomto veku je výskyt už menší a do veľkej miery to súvisí s hormonálnymi zmenami v období menopauzy.
Rasa
Najčastejšie sa rakovina prsníka vyskytuje u belošiek. Za nimi nasledujú černošky, ázijské ženy, hispánky, americké indiánky a na posledom mieste sú ženy Aljašky. Tieto rozdiely do veľkej miery odzrkadľujú rozdiely v genetickom kóde rôznych rás a taktiež v životnom štýle rôznych populácií žien na celom svete a bohužiaľ na to má vplyv aj ekonomická situácia.
Stále platí, že ekonomicky zabezpečenejšie ženy a muži na celom svete sa rýchlejšie a častejšie dostanú k zdravotnej starostlivosti. Tým im je často rakovina diagnostikovaná skôr a často krát dá sa ešte liečiť.
Smutný fakt je, že hoci sa dá mnohým typom rakoviny predísť včasnou diagnostikou a na Slovensku sa každý má šancu dostať k doktorovi, tak nie všetci dobrovoľne navštevujeme lekára. Bohužiaľ veľmi často sa rakovina indikuje až keď sú prítomné symptómy a to pre mnohých už býva neskoro.
Prečítajte si aj o štádiách rakoviny: ➡️ Štádiá rakoviny
Dbajte na prevenciu, navštevujte špecialistov, pýtajte si vyšetrenia a užívajte doplnky stravy, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine. ➡️ Avemar tablety (avemar je v skutočnosti dietetická potravina – čo znamená, že je viac ako obyčajný výživový doplnok)
Rodinná anamnéza a genetické faktory
Rodinná anamnéza predstavuje významný rizikový faktor, hoci je výskyt rakoviny prsníka u priamych príbuzných len v 15-20% prípadov.
V príbuzenských vzťahoch a výskytom rakoviny prsníka v rodine sa zistilo, že ak sa v rodine vyskytujú dvaja pacienti s rakovinou prsníka tak šanca na prejavenie sa rakoviny u vás je vyššia ako v prípade len jedného výskytu.
V prípade, že ste v rodine mali alebo máte pacienta s rakovinou prsníka, dbajte na pravidelné prehliadky u lekárov a taktiež vyskúšajte Ambulanciu klinickej genetiky.
Benígne choroby prsníka
Rôzne ochorenia prsníka do veľkej miery zvyšujú šancu vzniku karcinómu a patria k rizikovým faktorom na ktoré by ste si mali dávať pozor.
?️ Samostatné neproliferatívne lézie (malé riziko)
Patria sem fibrocystické zmeny, solitárny papilóm, fibroadenóm. Tieto choroby prsníka nie sú závažným rizikom pre vznik rakoviny a v priebehu 10 rokov od prejavenia týhto ochorení, je malá šanca, že sa vyvinie karcinóm. Samozrejme šanca tam ale je a hlavne v kombinácii s inými faktormi. Preto netreba zanedbávať ani málo závažné faktory a vyhľadať lekára pri každom podozrení.
?️ Proliferujúce lézie (väčšie riziko)
Hlavne s cytologickými atypiami predstavujú závažný medzikrok pri vývoji neinvazívneho ale aj invazívneho karcinómu prsníka. Atypická lobulárna hyperplázia a duktálna hyperplázia tvorí už reálne riziko vzniku karcinómu.
Životný štýl a diéty
➡️ Telesná hmotnosť (BMI)
BMI a hmotnosť u žien pôsobia inak na postmenopauzálny a premenopauzálny karcinóm prsníka.
V postmenopauzálnom období (po menopauze) – telesná hmotnosť, teda nárast BMI v postmenopauzálnom období zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Riziko sa zvyšuje pri ženách, ktoré neužívajú hormonálnu substitučnú terapiu. Je to spôsobené tým, že väčší objem tukového tkaniva spôsobuje zvýšenú tvorbu hormónu estrogénu (z estrogénových prekurzorov) a jeho koncentráciu v krvi (cirkulujúce estrogény). Taktiež pri obezite je často prítomná hyperinzulinémia, ktorá tiež môže vplývať ako rizikový faktor v spojitosti s nadváhou.
V premenopauzálnom období (bezprostredne pred menopauzov) – pri premenopauzálnom období majú ženy s vyšším BMI vyššie riziko vzniku rakovinu prsníka. V tomto životnom období to súvisí s nepravidelným alebo dlhší menštruačný cyklom a vyšším BMI.
➡️ Telesná aktivita
Fyzická aktivita, hlavne počas dospievania znižuje riziko karcinómu prsníka v premenopauzovom období. Tieto štúdie, ktoré sa zameriavali na fyzickú aktivitu (športovanie) sa v mnohým ohľadoch líšia. Mnohé štúdie to potvrdili a mnohé vyvrátili. Každopádne fyzická aktivita je vo všeobecnosti pozitívna a určite by sme sa mali chýbať, samozrejme podľa odporúčania doktora.
➡️ Fajčenie
Aktívne aj pasívne fajčenie zvyšuje riziko rakoviny prsníka. O presnom mechanizme a vplyve fajčenia na rakovinu sme už písali a môžete si prečítať prepracovaný článok od RNDr. Michaela Gallee ➡️ Fajčenie znižuje účinnosť liečby rakoviny prsníka
Expozícia ionizačného žiarenia
Pôsobenie ionizačného žiarena (najbežnejšie je to časť ultrafialového žiarenia a röntgenové žiarenie, MMG, CT hrudníka) na oblasť hrudníka v mladom veku od 10-14 rokov (napr. pri liečbe Hodgkinovho lymfómu) výrazne zvyšuje riziko rakoviny prsníka.
Pri nízkych dávkach tohto žiarenia, pri bežných a rutinných diagnostických vyšetreniach (bežný RTG a CT) je riziko vzniku rakoviny prsníka zanedbateľné. Väčší pozor by si mali dávať ľudia s genetickou predispozíciou (výskytom rakoviny prsníka v rodine).
Prevencia rakoviny prsníka
Z vyššie uvedených rizikových faktorov je zrejmé, že žena môže znížiť riziko rakoviny prsníka viacerými spôsobmi:
- minimalizácia užívania postmenopauzálnej hormonálnej substitučnej terapie
- materstvo v mladšom veku
- dojčenie aspoň 6 mesiacov
- vyhýbať sa nárastu telesnej hmotnosti (BMI)
- obmedziť konzumáciu alkoholu
- obmedziť fajčenie
- pravidelne vykonávať fyzickú aktivitu
Okrem vyhýbaniu sa rizikovým faktorom, ktoré vieme ovplyvniť sa odporúča pravidelne navštevovať lekára a vykonávať skríningové MMG. Taktiež podľa vedeckých publikácií bolo skúmané ➡️ užívanie avemaru.
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT Massachusetts Institute of Technology.