Šesť charakteristických znakov rakovinovej bunky
Rakovina nie je jednoduché ochorenie. Je to súbor ochorení. Aby vedci zjednotili výraz rakovina, stanovili šesť kritérií. Až po splnení všetkých znakov sa hovorí o rakovinovej bunke.
Šesť charakteristických znakov rakovinovej bunky
1) Sebestačnosť v rastových faktoroch.
Bunka začne nekontrolovateľne rásť. Rakovinová bunka sa začne reprodukovať sama bez chemických signálov.
2) Odolnosť voči faktorom, ktoré blokujú delenie.
Rakovinová bunka ignoruje susedné bunky, ktoré zistia nebezpečenstvo pre okolité tkanivo. Bunka sa odmieta podriadiť signálom susedných buniek a svoj rast odmieta obmedziť.
3) Odolnosť voči apoptóze.
Bunka je rezistentná voči apoptóze (riadenej samovražde), čím sa úplne vyhýba ochrannému bunkovému mechanizmu.
4) Schopnosť udržiavať tvorbu krvných ciev.
Rakovinové bunky sú schopné tvoriť nové krvné cievy angiogenézou, čím si zabezpečujú prísun kyslíka a živín. Rakovinové bunky môžu rásť ešte rýchlejšie.
5) Neobmedzená schopnosť delenia.
Dá sa povedať, že rakovinové bunky sú nesmrteľné, schopné nekonečnej reprodukcie.
6) Invazívnosť do okolitého tkaniva.
Rakovinové bunky sú schopné podriadiť si tkanivá organizmu, najprv lokálne a potom rozsiahlejšie, šírením metastázovaných buniek.
Nie každá rakovinová bunka vedie k rakovine
Vo vašom tele denne vzniká niekoľko stoviek buniek, ktoré majú mutácie so sklonom k nekontrolovateľnému množeniu. Napriek tomu, netrpí rakovinou každý. Vďačíme tomu nášmu imunitnému systému.
Pre imunitný systém je mimoriadne náročné rozpoznať rakovinové bunky, nakoľko rakovinové bunky vznikli z telových a sú si veľmi podobné. Rakovinové bunky však prezrádzajú určité štruktúry na povrchu bunkovej membrány.
Vďaka tomu je imunitný systém schopný nás voči abnormálnym bunkám brániť. Ten abnormálne bunky nájde a okamžite zneškodní.
Napriek tomu sa niektorým rakovinovým bunkám podarí oklamať imunitný systém, a brániť sa proti jeho útoku. Abnormálna bunka sa tak môže nekontrolovateľne množiť a vyústiť v rakovinu.