Spôsobuje fajčenie e-cigariet rakovinu?
Fajčenie cigariet je najhlavnejším rizikovým faktorom pri vývine rakoviny pľúc. Kým sa však rakovina pľúc plne rozvinie a prejaví u fajčiarov, prejde aj niekoľko rokov. E-cigarety sú dostupné na trhu od 21. storočia, a to vo viac ako 7000 príchutiach, ktoré boli schválené na základe výsledkov štúdií ústnej konzumácie, nie pre inhaláciu (1).
Žiadny dym, žiadne nebezpečenstvo?
Niektorí veria, že e-cigarety sú menej škodlivé ako fajčenie tabaku, pretože dym z e-cigarety neobsahuje chemické látky obsiahnuté v tabakovom dyme. O bezpečnosti e-cigariet však nevieme veľa a dlhodobé zdravotné riziká z používania e-cigarety nebudú známe po mnoho rokov.
Pomáhajú e-cigarety skoncovať s fajčením?
Mnoho ľudí fajčí e-cigarety s cieľom skoncovať s fajčením. Dôkazy o tom, že fajčenie e-cigariet pomáha ukončiť fajčenie však doteraz chýbajú (2). Mnohí používajú kombinované fajčenie. V priestoroch kde je zakázané fajčenie, fajčia e-cigarety a kde je povolené fajčenie, fajčia klasické cigarety.
Fajčenie e-cigariet spôsobuje rakovinu?
Pri fajčení bežných cigariet sa mení mnoho génov v epiteliálnych bunkách, pokrývajúcich dýchací trakt, potrebných pre imunologickú ochranu. Dôsledkom je výrazne zvýšené riziko bakteriálnych a vírusových infekcií, ako aj zápalu sliznice.
Vedci z lekárskej fakulty Univerzity v Severnej Karolíne zistili, že fajčenie elektronických cigariet ovplyvňuje tie isté gény a ešte aj stovky iných potrebných na ochranu horných dýchacích ciest. Toto zistenie však nemôžme spájať s dlhodobými následkami používania e-cigariet ako je rakovina, emfyzém alebo chronická obštrukčná choroba pľúc.
„Úprimne? Ešte nevieme povedať, aké budú dlhodobé následky na zdravie z fajčenia e-cigariet“, povedal Jaspers, hlavný autor a vedúci toxikológie UNC. „Domnievame sa však, že následky fajčenia e-cigariet určite nebudú rovnaké ako následky u bežných cigariet.“ Doterajšie výskumy ukazujú, že to určite nebude bez následkov (1).
Tejto štúdie sa zúčastnilo 13 nefajčiarov, 14 fajčiarov a 12 fajčiarov e-cigariet. Vedci analyzovali vzorky ich moču a krvi na potvrdenie hladiny nikotínu a biomarkerov, prítomných pri vystavení organizmu tabaku. Vzorky odoberali z nosovej sliznice po troch týždňoch.
Táto sliznica je veľmi podobná tej, ktorá vystiela naše pľúca. Jej správna funkcia je veľmi dôležitá v boji proti patogénom a zabráneniu vzniku ochorenia v celom dýchacom trakte.
Určité gény, ktoré sliznica obsahuje vytvárajú vhodné množstvo proteínov pre imunitnú odpoveď. Je dlhodobo známe, že bežní fajčiari majú práve pre zmenu týchto génov a následný nedostatok proteínov vyššiu náchylnosť na ochorenia dýchacieho traktu.
Fajčenie znižuje expresiu* 53 takýchto génov. Fajčenie e-cigariet znižuje expresiu až 358 takýchto génov, čo je výrazne viac. Akým mechanizmom sa to deje zatiaľ nie je známe.
*expresia
– znamená, keď sa gén zmení na proteín. V tomto prípade ide o gény imunitnej odpovedi, pokiaľ váš organizmus niečo napadne, váš organizmus sa zmobilizuje a prepíše gény na proteíny imunitnej odpovede, ktoré až po zmene génu na proteíny aktívne plnia svoju funkciu. Pokiaľ však dôjde k poškodeniu génu (najhorší možný scenár), podľa stupňa poškodenia sa buď môže opraviť, alebo sa bude prepisovať do proteínu, ktorý nebude plniť pôvodnú funkciu alebo úplne stratí svoju funkciu. V tomto prípade ide o zníženie expresie, to znamená, že v prípade napadnutia vášho organizmu vznikne menej proteínov imunitnej odpovede ako by malo. Budete menej chránení.
E-cigareta NIE JE to isté ako cigareta
Toto zistenie však neznamená, že fajčenie e-cigariet je také zlé alebo horšie ako fajčenie bežných cigariet. Nedá sa to totiž úplne jednoducho porovnávať.
Vdychovanie dymu z horiaceho tabaku a vdychovanie ochutených roztokov je totiž od základov niečo iné. Je veľmi pravdepodobné, že fajčenie e-cigariet môže spôsobiť úplne iné zmeny a hrá inú úlohu v iných dýchacích problémoch (1).
Záver
E-cigarety ľudia používajú zatiaľ príliš krátko na to, aby sme hodnotili ich efekt na vznik chronických ochorení dýchacieho traktu (1). Dlhodobý efekt používania e-cigariet zostáva neodhalený. Jediným spôsobom, ako obmedziť zdravotné dôsledky fajčenia, je prestať úplne. Fajčenie e-cigariet môže v ľuďoch odvykanie iba odkladať .
Zdroje: (1) 10.1152/ajplung.00170.2016 (2) www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140402111556.htm