Ako vplýva výživa a váš životný štýl na vznik rakoviny?
Vplyv výživy na zdravie človeka by sa nemal podceňovať ani v prevencii vzniku rakoviny. Odhaduje sa, že v súčasnosti až 30 % všetkých prípadov rakoviny priamo súvisí so stravovacími návykmi.
Toto číslo nie je zanedbateľné, keď si uvedomíte, že fajčenie, ktoré patrí medzi najrizikovejšie pre vznik rakoviny, sa podieľa rovnakým dielom na vzniku rakovinu.
V prípadoch rakoviny postihujúcej tráviaci systém (žalúdok, hrubé črevo a pažerák), môže počet úmrtí na rakovinu dosiahnuť až 90%.
Čo má vplyv na vznik rakoviny?
Je viacero faktorov v stravovacích návykoch, ktoré môžu mať priamy vplyv na vznik rakoviny.
A) Ovocie a zelenina
Výsledky získané z viac než 200 výskumov, jasne poukazujú na vzťah medzi nedostatkom ovocia a zeleniny a zvýšeným výskytom určitého druhu rakoviny. Až 80% z nich dokazuje, že príjem ovocia a zeleniny znižuje riziko vzniku rakoviny.
Vo všeobecnosti tí, ktorí konzumujú málo ovocia aj zeleniny, sú viac ohrození. Vplyv ovocia a zeleniny bol podľa očakávaní najvyšší u rakoviny tráviaceho systému.
B) Západ vs Východ
Vo všeobecnosti je známe, že Japonsko alebo Čína majú nízky výskyt rakoviny oproti Európe alebo Severnej Amerike. Zároveň aj v západných krajinách sa najčastejšie vyskytujú druhy rakoviny, ktoré sú veľmi odlišné od tých, ktoré sú najčastejšie v Ázii.
Napríklad v určitých oblastiach USA ochorie na rakovinu prsníka 100 žien zo 100 000, v Thajsku je to len 8 žien zo 100 000. Ďalej rakovina prostaty ohrozuje 10-krát menej Japoncov a viac ako 100-krát menej Thajčanov ako mužov na Západe.
Západná strava je založená prevažne na konzumácii proteínov a živočíšnych tukov- červeného mäsa a mliečnych výrobkov. Typické pre západnú stravu je aj konzumácia priemyselne spracovaných potravín, nadmerného množstva cukru a rýchle občerstvenie. Západná strava zásadne zaostáva za konzumáciou zeleniny a ovocia.
Na Východe zase ľudia konzumujú veľa zeleniny a ovocia. Ich hlavným zdrojom bielkovín sú strukoviny, prevažne sója a ryby. Jedia relatívne málo nasýtených živočíšnych tukov, ktoré sa nachádzajú napríklad v červenom mäse.
C) Nadváha a vznik rakoviny
Americký výskum, ktorý zahrňoval 900 000 ľudí ukázal významné zvýšenie rizika vzniku určitých druhov rakoviny u ľudí s nadváhou. Obezita môže za 35 % úmrtí mužov s rakovinou hrubého čreva, až za 60% úmrtí žien s endometriálnou rakovinou. Ak je BMI vyššie ako 25, spôsobuje 10 % všetkých úmrtí na rakovinu u Američanov- nefajčiarov.
Ako vidíte vplyv stravy na vznik rakoviny je podstatný. Za zmienku stojí aj to, že výskyt rakoviny prsníka a prostaty je desaťkrát vyšší u Japoncov, ktorí imigrovali na Západ. Radikálnou zmenou stravovacích návykov môžete predísť vzniku mnohých druhov rakoviny.
Zdroje:
http://discovery.ucl.ac.uk/4841/
Béliveau a Gingras, 2008, Výživa ako zbraň proti rakovine, Balneotherma, 218 strán, ISBN: 8096991112
Mohlo by vás zaujímať:
„Ako ovplyvňuje strava vznik rakoviny?“ na gastroslovnik.sk
„Vhodná strava znižuje riziko vzniku nádorov“ na zdravie.pravda.sk/