Čo je rakovina jazyka?
Rakovina jazyka je typ rakoviny hlavy a krku. Rakovina sú abnormálne bunky, ktoré sa začnú nekontrolovane deliť a rásť. Príznaky môžu zahŕňať škvrnu alebo hrudku na jazyku, ktorá nezmizne.
Hlavnými rizikovými faktormi sú fajčenie, pitie veľkého množstva alkoholu a infekcia ľudským papilomavírusom (HPV).
Aké sú typy rakoviny jazyka?
Najčastejším typom rakoviny jazyka je spinocelulárny karcinóm (SCC). Skvamózne bunky sú ploché bunky podobné pokožke, ktoré pokrývajú sliznicu úst, nosa, hrtana, štítnej žľazy a hrdla. Spinocelulárny karcinóm je názov pre rakovinu, ktorá začína v týchto bunkách.
Aké sú príznaky rakoviny jazyka?
Príznaky rakoviny jazyka môžu zahŕňať:
- červená alebo biela škvrna na jazyku, ktorá nezmizne
- bolesť hrdla, ktorá nezmizne
- boľavé miesto (vred) alebo hrčka na jazyku, ktorá nezmizne
- bolesť pri prehĺtaní
- necitlivosť v ústach, ktorá nezmizne
- bolesť alebo pocit pálenia nad jazykom
- problémy s pohybom jazyka alebo rozprávaním hrčku v krku
- nevysvetliteľné krvácanie z jazyka (ktoré nie je spôsobené uhryznutím jazyka alebo iným zranením)
- bolesť v uchu (zriedkavé)
Je dôležité si uvedomiť, že tieto príznaky môžu byť spôsobené menej závažným zdravotným stavom. Ale pre istotu je najlepšie skontrolovať príznaky u svojho praktického lekára.
Nižšie uvedené fotografie vám poskytujú predstavu o tom, ako môže rakovina jazyka vyzerať, no pamätajte, že môžu vyzerať inak. Ak spozorujete niečo neobvyklé, kontaktujte svojho praktického lekára alebo zubára.
Aké sú riziká a príčiny rakoviny jazyka?
Nepoznáme presné príčiny väčšiny nádorov hlavy a krku, no bolo identifikovaných niekoľko rizikových faktorov rakoviny jazyka.
- fajčenie tabaku (cigarety, cigary a fajky)
- pravidelné pitie veľkého množstva alkoholu
- infekcia vírusom nazývaným ľudský papilomavírus (HPV), je typ vírusu, ktorý infikuje kožu a bunky lemujúce vnútro tela. U väčšiny ľudí sa infekcia sama od seba zlepší a nikdy nebudete vedieť, že ste ju mali.
Ide o bežný vírus, ktorý u väčšiny ľudí nespôsobuje žiadne škody. Ale u niektorých ľudí môže vírus spôsobiť zmeny v ústach a jazyku, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny v tejto oblasti.
Rizikové faktory vzniku rakoviny jazyka
Fajčenie a tabakové výrobky
Fajčenie je zatiaľ jedným z najlepšie popísaných karcinogénnych faktorov, nielen v oblasti orálnej kavity. Je najvýznamnejšou jednotlivou príčinou vzniku nádorov horných častí aerodigestívneho traktu, teda aj úst, hltanu, hrtanu a pažeráku. Prispieva celkovo až k 30 % k úmrtnosti na nádorové ochorenia. Tabakový dym je klasifikovaný ako karcinogén skupiny I. Do tejto skupiny sa radia látky preukázateľne karcinogénne pre človeka. S rakovinou podnebia je najčastejšie spájaný príjem alkoholu a fajčenie, zatiaľ čo žuvací tabak, je spájaný s rakovinou tvárových slizníc a alveolu. Cigaretový dym obsahuje vyše 7000 chemických látok. Minimálne 60 z nich sa pritom radí medzi preukázané ľudské karcinogény. 50 % týchto látok sa nachádza prirodzene
v tabakových listoch. Ďalšia polovica vzniká ako produkt horenia tabaku. Je dôležité spomenúť, že taktiež pasívne vystavenie tela tabakovému dymu prispieva k významnému zvýšeniu rizika u nefajčiarov. Riziko je závislé od expozície.
Alkohol
Skutočnosť, že by bol alkohol sám o sebe kancerogénny, nebola zatiaľ dokázaná žiadnou štúdiou, avšak jeho metabolit, acetaldehyd, by s najväčšou pravdepodobnosťou mohol iniciovať nádorové bujenie. Alkohol sa však radí, tak ako fajčenie, do skupiny I, je teda považovaný za významný etiologický faktor v nádorových ochoreniach.
Výskumy v roku 2003 prišli so zistením, že lokálny mikrobióm by mohol napomáhať pri vzniku rakoviny dutiny ústnej na základe ich metabolizmu.
Niektoré baktérie sú schopné konvertovať etanol na karcinogénny derivát acetaldehyd, ktorý by mohol v dostatočnej miere iniciovať zmeny DNA, mutagenézu a sekundárne hyperproliferáciu epitelu. Acetaldehyd je vo vysokej miere produkovaný grampozitívnymi baktériami a kvasinkami. Taktiež je produkovaný pri odbúravaní etanolu slizničnou alkoholovou dehydrogenázou (ADH).
Alkohol a fajčenie
Podľa štúdie z roku 2010 má fajčenie a alkohol synergický efekt vzhľadom k riziku vzniku rakoviny hornej časti gastrointestinálneho traktu. Nárast tohto rizika pri kombinácii oboch rizikových faktorov je exponenciálny. Mechanizmus synergického účinku je popisovaný na základe uľahčenej priespustnosti škodlivých látok, ktoré sú lepšie rozpustné v etanole než vo vode. Štúdia zaoberajúca sa orálnym mikrobiómom u chronických fajčiarov potvrdila modifikovanie orálnymi mikroorganizmami, pričom bola zaznamenaná zvýšená tvorba acetaldehydu z etanolu.
Mikróby izolované zo slinných vzoriek fajčiarov sa vyznačovali zvýšenou produkciou acetaldehydu, než vo vzorke nefajčiarov. Takéto opakované vystavenie daného mikrobiómu acetaldehydu a fajčeniu by mohlo viesť k priamej selekcii mikroorganizmov nielen tolerantných voči acetaldehydu, ale aj schopných jeho zvýšenej tvorby. Preto môžeme tvrdiť, že jedinci s vyššou mierou konzumácie alkoholu a tabaku sú jednoznačne rizikovou skupinou.
Ústna hygiena
Je na mieste, aby sme spájali nedostatočnú orálnu hygienu so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny dutiny ústnej, tak ako aj fajčenie či nadmerná konzumácia alkoholu. Taktiež príjem dráždivých jedál, ich neúmerná teplota (horúce) a dokonca dráždivé chemické látky by mohli stimulovať proces kancinogenézy.
Chronický zápal a nedostatočná ústna hygiena bola spojená so zvýšeným rizikom rakoviny dutiny ústnej, hltanu a hrtanu. Tento vzťah bol zaznamenaný najmä u súčasných fajčiarov a alkoholikov. U bývalých fajčiarov, nefajčiarov či abstinentov táto súvislosť nebola spozorovaná. Na základe uvedených informácii je možné pokladať nedostatočnú ústnu hygienu za jeden z rizikových faktorov, ktoré môžu vplývať na proces kancinogenézy u rizikových pacientov, ako sú fajčiari a alkoholici.
Výživové faktory
Špecifickou skupinou sú výživové faktory, ktorým je pripisovaný podiel až 35 % z celkovej úmrtnosti na nádorové ochorenie. Ide o zložitý komplex veľmi rôznorodých faktorov. Zatiaľ čo niektorým výživovým faktorom sú pripisované karcinogénne vlastnosti, iné naopak disponujú
ochranným vplyvom. Zvýšená konzumácia zeleniny a ovocia znižuje riziko vzniku rakoviny dutiny ústnej, hltanu, hrtanu a iných častí aerodigestívneho traktu, zatiaľ čo konzumácia červeného mäsa by mala zvyšovať riziko vzniku nádoru hrubého čreva.
Potraviny nemusia byť však len sami o sebe karcinogénne. Karcinogénny a mutagénny potenciál môžu nadobudnúť napríklad nevhodným skladovaním, pri ktorom môže dôjsť ku kontaminácii plesňami produkujúcimi aflatoxíny.
Infekcia
Infekcie hrajú významnú rolu v rámci etiologických faktorov malígnych ochorení. Vo vyspelých krajinách sa odhaduje, že infekčná etiológia je zodpovedná za 5 – 7 % malígnych ochorení. V rozvojových krajinách by malo ísť až o 22 %. Z vírových agens ide najmä o ľudský papiloma
vírus, vírus Epstein-Baarovej a vírus hepatitídy B a C.
Vírus HIV len uľahčuje vznik malígnych ochorení na základe imunosupresie, no sám o sebe nie je vyvolávajúcim agens. Z baktérií sa jedná najmä o Helicobacter pylori. Tieto agens sú zodpovedné za 80 % nádorov spájaných s infekciami.
Fakty o rakovine ústnej dutiny
Miera výskytu v Spojených štátoch
Takmer 54 000 Američanom bude tento rok diagnostikovaná rakovina ústnej dutiny alebo orofaryngu. Spôsobí viac ako 9 750 úmrtí, pričom zabije približne 1 osobu za hodinu, 24 hodín denne.
Z týchto 54 000 novodiagnostikovaných jedincov bude o 5 rokov žiť len o niečo viac ako polovica. (Približne 57 %) To je číslo, ktoré sa za desaťročia výrazne nezlepšilo. (Číslo prežitia po 5 rokoch od diagnózy bolo po mnoho desaťročí asi 50 %, takže 57 % predstavuje zlepšenie za posledných desať rokov. Je to však spôsobené nárastom rakovín spôsobených HPV16, ktoré sú zraniteľnejšie voči existujúcim liečebným modalitám. Takže zmena v etiológii, nie zlepšený skorý objav alebo liečba, ktoré sú relatívne nezmenené v porovnaní s pred desiatimi rokmi, nie sú primárnou príčinou zlepšenia. )
Úmrtnosť na rakovinu ústnej dutiny je vyššia ako pri rakovine, o ktorej bežne počúvame, ako je rakovina krčka maternice, Hodgkinov lymfóm, rakovina hrtana, rakovina semenníkov a mnohé ďalšie. Ak rozšírite definíciu rakoviny ústnej dutiny a rakoviny orofaryngu o rakovinu hrtana, počet diagnostikovaných prípadov vzrastie len v USA na približne 54 000 jedincov a 13 500 úmrtí ročne.
Celosvetovo je tento problém oveľa väčší, každý rok sa zistí viac ako 450 000 nových prípadov. Všimnite si, že svetové čísla výskytu od WHO, aj keď sú najlepšie dostupné, sú odhady, ktoré by používatelia mali zvážiť s výhradami. Zber údajov a podávanie správ je v niektorých krajinách problematické napriek profesionálnemu úsiliu WHO o presnosť
Rakoviny ústnej dutiny sú súčasťou skupiny rakovín bežne označovaných ako rakoviny hlavy a krku a zo všetkých rakovín hlavy a krku tvoria asi 85 % tejto kategórie. Rakovina mozgu, rakovina sluchu a oka a rakovina štítnej žľazy (rakovina endokrinného systému) sú samostatné kategórie rakoviny a nie sú zahrnuté do skupiny rakoviny hlavy a krku, ako ju identifikoval National Cancer Institute (NCI).
Historicky je úmrtnosť spojená s touto rakovinou obzvlášť vysoká nie preto, že je ťažké ju odhaliť alebo diagnostikovať, ale preto, že rakovina sa bežne objavuje neskoro v jej vývoji.
Dnes (2022) je toto tvrdenie stále pravdivé, pretože v USA neexistuje žiadny komplexný program na skríning choroby a bez diagnostiky je objavenie rakoviny jazyka v poslednom štádiu bežné.
Ďalšou prekážkou skorého objavu (a výsledkom čoho sú lepšie výsledky) je objavenie sa vírusu HPV16, ktorý viac prispieva k incidencii rakoviny ústnej dutiny, najmä v zadnej časti úst (orofaryng, mandle, spodina ústnej dutiny).
Oblasti jazyka, ktoré mnohokrát nevytvárajú viditeľné lézie alebo zmeny sfarbenia, ktoré boli historicky včasnými varovnými príznakmi chorobného procesu v prednej časti úst.
Rakovina ústnej dutiny je často objavená až vtedy, keď rakovina metastázuje na iné miesto, s najväčšou pravdepodobnosťou do lymfatických uzlín na krku. Prognóza v tomto štádiu objavenia je výrazne horšia, ako keď je zachytený v lokalizovanej intraorálnej oblasti. Okrem metastáz mal v týchto neskorších štádiách primárny nádor čas na inváziu hlboko do lokálnych štruktúr.
Rakovina ústnej dutiny je obzvlášť nebezpečná, pretože v počiatočných štádiách si ju pacient nemusí všimnúť, pretože často môže prosperovať bez bolesti alebo symptómov, ktoré by mohli ľahko rozpoznať, a pretože má vysoké riziko vzniku druhých primárnych nádorov.
To znamená, že pacienti, ktorí prežijú prvé stretnutie s ochorením, majú až 20-krát vyššie riziko vzniku druhej rakoviny. Tento zvýšený rizikový faktor môže trvať 5 až 10 rokov po prvom výskyte.
Existuje niekoľko typov rakoviny ústnej dutiny, ale približne 90 % tvoria spinocelulárne karcinómy. Ďalšími oveľa menej bežnými rakovinami ústnej dutiny sú rakoviny ACC a MEC, ktoré sú v porovnaní s tým relatívne zriedkavé, ale vysoko smrteľné, pretože hĺbka vedomostí o nich je oveľa menšia ako u SCC.
Vek, pohlavie, rasa a etnická príslušnosť
Demografia tých, u ktorých sa vyvinula táto rakovina, sú už nejaký čas konzistentné. Zatiaľ čo historicky väčšina ľudí má v čase objavu viac ako 40 rokov, v súčasnosti sa to vyskytuje častejšie u ľudí pod týmto vekom.
Presné príčiny u postihnutých v mladšom veku sú teraz jasnejšie v odbornom výskume, ktorý odhaľuje vírusovú etiológiu (príčinu), ľudský papilomavírus verzia 16.
Existujú aj odkazy na mladých mužov a žien, ktorí používajú konvenčné „bezdymové“ žuvanie resp. pľuvací tabak. Niektorí ho propagujú ako bezpečnejšiu alternatívu k fajčeniu, v skutočnosti sa nepreukázalo, že je výrazne bezpečnejšia pre tých, ktorí ho používajú, keď hovoríme o rakovine ústnej dutiny.
Tiež potvrdené, že v mladšej vekovej skupine, vrátane tých, ktorí nikdy neužívali žiadne tabakové výrobky, je príčina vírus HPV16. Ukázalo, že ľudský papilomavírus, najmä verzia 16, je sexuálne prenášaný medzi partnermi a je zapojený do zvyšujúceho sa výskytu mladých nefajčiarskych pacientov s rakovinou jazyka.
Ide o rovnaký vírus, ktorý je spolu s inými verziami vírusu pôvodcom viac ako 90 % všetkých rakovín krčka maternice. Na základe nedávnych odhalení sa verí, že u ľudí mladších ako 50 rokov môže HPV16 dokonca nahradiť tabak ako primárnu príčinnú pri iniciácii chorobného procesu rakoviny úst
Výskyt je zhruba 6 mužov na každú ženu. Tento pomer je teraz dvaja muži na každú ženu s rakovinou jazyka. Nárast výskytu u žien je spôsobený zmenami životného štýlu, predovšetkým zvýšeným počtom fajčiarok za posledných niekoľko desaťročí. Práve rakovina sa u černošskej populácie vyskytuje dvakrát častejšie ako u belochov a štatistika prežitia černochov nad päť rokov je tiež horšia – 33 %, oproti 55 % belochov.
Rovnako ako vo vyššie uvedených príkladoch je nepravdepodobné, že na to nájdeme genetický dôvod. Najväčšou príčinou stále zostáva voľba životného štýlu. Tieto publikované štatistiky nezohľadňujú také sociálno-ekonomické faktory, ako sú úroveň príjmov, vzdelanie, dostupnosť riadnej zdravotnej starostlivosti, a zvýšené užívanie tabaku a alkoholu rôznymi etnickými skupinami, ale všetky tieto faktory pravdepodobne zohrávajú úlohu v tom, u koho sa choroba rozvinie.
Ako vzniká rakovina ústnej dutiny
Vieme, že všetky druhy rakoviny (neoplastické transformácie) sú výsledkom zmien (mutácií) v génoch, ktoré riadia správanie buniek. Mutované gény môžu viesť k tomu, že bunka rastie a proliferuje nekontrolovanou rýchlosťou, nie je schopná opraviť poškodenie DNA v sebe alebo sa odmieta samodeštrukciu (riadenú bunkovú smrť) alebo smrť odborne povedané apoptózu. Na to, aby sa bunka zmenila na rakovinovú, je potrebná viac ako jedna mutácia. Špecifické triedy génov musia byť niekoľkokrát zmutované, aby sa vytvorila neoplastická bunka, ktorá potom rastie nekontrolovaným spôsobom. Keď bunka zmutuje do tohto bodu, je schopná preniesť mutácie na všetkých svojich potomkov, keď sa delí. Genetické chyby sa náhodne dejú každý deň, keď naše telá nahrádzajú miliardy buniek. Okrem týchto náhodných udalostí môžu byť genetické chyby zdedené, spôsobené vírusmi, alebo sa vyvinú v dôsledku vystavenia chemikáliám alebo žiareniu.
Naše telá majú normálne mechanizmy, ktoré ničia tieto abnormálne bunky. No ak telo nedokáže vysporiadať s týmto procesom tak vzniká rakovina.
Liečba
Po stanovení definitívnej diagnózy a stanovení štádia rakoviny sa môže začať liečba. Liečba rakoviny ústnej dutiny je ideálne multidisciplinárny prístup zahŕňajúci úsilie chirurgov, radiačných onkológov, chemoterapeutických onkológov, zubných lekárov, odborníkov na výživu a rehabilitačných a regeneračných špecialistov.
Skutočné liečebné modality sú zvyčajne chemoterapia so súbežným ožarovaním, niekedy kombinovaná s chirurgickým zákrokom.
Chemoterapia, ktorá je sama o sebe schopná zabíjať rakovinové bunky, sa v súčasnosti nepoužíva ako monoterapia pri rakovine ústnej dutiny. Pridaný na zníženie možnosti metastáz, na senzibilizáciu malígnych buniek na ožarovanie, na zmenšenie veľkosti akéhokoľvek zhubného nádoru pred operáciou alebo u pacientov, ktorí majú potvrdené vzdialené metastázy choroby, je to silná zložka liečby.
Pred začatím kuratívnej liečby je pravdepodobné, že sa budú riešiť aj iné potreby v oblasti ústneho zdravia. Účelom je znížiť pravdepodobnosť vzniku postterapeutických komplikácií. Môžu byť extrahované zuby so zlou prognózou z periodontálnych problémov, kazov atď. Toto vyhýbanie sa chirurgickému zákroku po rádioterapii je dôležité, pretože môže niekedy vyvolať osteonekrózu, stav, ktorý sa môže vyvinúť, keď tkanivo poškodené žiarením odkryje základnú kosť a zostane chronicky nehojace sa.
Vyžarovaná kosť, ktorá stratila schopnosť účinne sa sama opravovať v dôsledku zníženého zásobovania krvou, môže spôsobiť chronickú a ťažko liečiteľnú situáciu. Ak je to možné, treba sa vyhnúť novým extrakciám alebo iným dentálnym operáciám po ošetrení, a v prípade potreby ho môže viesť len niekto, kto pracuje v tandeme s vaším tímom na liečbu rakoviny a je oboznámený s jedinečnými potrebami ožiarených pacientov. Pred začatím liečby sa pravdepodobne vykoná aj dôkladná profylaxia alebo čistenie.
Či má pacient operáciu, ožarovanie a operáciu, alebo ožarovanie, operáciu a chemoterapiu, závisí od štádia vývoja rakoviny. Každý prípad je individuálny.
Pacienti s rakovinou liečení v ich skorých štádiách môžu mať len malý spôsob znetvorenia po liečbe. U tých, ktorých rakovina sa zachytí v neskoršom štádiu, môžu výsledky chirurgického odstránenia choroby vyžadovať rekonštrukciu častí ústnej dutiny alebo čŕt tváre. Môže byť potrebná doplnková terapia na pomoc pri reči, žuvaní a prehĺtaní jedla, pri problémoch spojených s nedostatočnou funkciou slín, ako aj pri výrobe zubných alebo tvárových protéz.
Bioterapie a súčasný výskum
Každá fáza vývoja rakoviny je potenciálne cestou k nájdeniu novej liečby. Výskum týchto mechanizmov priniesol nový výskum terapií založených na molekulách a génoch zapojených do procesu rakoviny. Apoptóza (normálna programovaná bunková smrť a nahradenie), inhibítory angiogenézy, genetické „kokteily“, ktorých zložky by mohli stimulovať aktivitu imunitného systému, ktorá bola špecifická pre konkrétny nádor, inhibítory kontrolných bodov imunity, ktoré umožňujú imunitnému systému zaútočiť na rakovinu, ktorú predtým ignorovali, CAR T- bunková terapia, inhibítory EGFR, vírusy, ktoré zabíjajú iba špecifické rakovinové bunky a techniky, ktoré by umožnili nahradiť poškodený tumor supresorový gén p53, to všetko sa teraz skúma.
Je možné, že počas nášho života uvidíme, ako sa vďaka tomuto prebiehajúcemu výskumu vyvinú lieky na rakovinu.
Ako testujete rakovinu jazyka?
Váš lekár vás vyšetrí. Môžu sa vám pozrieť na zadnú časť hrdla pomocou malého zrkadla, ktoré vám vložia do úst. Skontrolujú, či nemáte na krku opuchnuté lymfatické uzliny.
Biopsia
Jediným spôsobom, ako potvrdiť diagnózu rakoviny, je odobrať malé množstvo tkaniva (biopsia) z abnormálnej oblasti. Odborný lekár ju skúma pod mikroskopom. Môžu otestovať vaše rakovinové bunky, aby skontrolovali infekciu HPV.
Vyšetrenie v anestézii
Môžete mať vyšetrenie a biopsiu v celkovej anestézii. Lekár používa trubicu a kameru nazývanú panendoskop, aby sa pozrel do vášho hrdla.
Zistite, čo sa stane, keď máte biopsiu na rakovinu úst a orofaryngu
Nasaoendoskopia
Môžete tiež podstúpiť nasoendoskopiu (niekedy hláskovanú nasendoskopiu). Toto máte v ambulancii nemocnice. Počas tohto postupu lekár vyzerá:
- vo vašich ústach
- v zadnej časti jazyka a hrdla
- v hlasovej schránke (hrtan)
Váš lekár vám cez nos pretiahne ohybnú hadičku nazývanú nasoendoskop. Rúrka má na konci kameru a jasné svetlo, aby mohli skontrolovať akékoľvek abnormálne vyzerajúce oblasti.
Môže to byť trochu nepríjemné, takže váš lekár môže najskôr použiť anestetický sprej na znecitlivenie vášho hrdla. Ale ak máte anestetický sprej, nemôžete jesť ani piť, kým nevyprchá, takže sa môžete rozhodnúť, že ho nebudete mať.
Ak odborník vidí abnormálnu oblasť, odoberie z tejto oblasti biopsiu. To sa zvyčajne dohodne na inokedy.
Budete mať tiež jeden alebo viac z nasledujúcich testov:
- MRI skenovanie
- CT vyšetrenie
- PET-CT vyšetrenie
- krvné testy
- zubná prehliadka
- ultrazvukové vyšetrenie
Zobrazovacie metódy
Majú pri diagnostike hlavy a krku nezastupiteľné miesto.
Ultrasonografia
Je to prvá voľba pre svoju neinvazivitu a minimálnu záťaž. Uplatňuje sa pre zobrazenie nádorov ORL, štítnej žľazy, lymfatických uzlín v oblasti krku, nadklíčok, axily a zobrazenie metastáz v pečeni. Ultrazvuk je dôležitým pomocníkom pri odbere biologického materiálu na cytologické a histologické vyšetrenie.
Duplexná sonografia zobrazuje krvné prúdenie cievnej abnormality sprevádzajúcej rast nádoru. Používa sa na to mikrobublinová KL. Určí vzťah nádoru k hlavným cievam pomocou farebnej dopplerovskej metódy v reálnom čase.
Röntgenová skiografia
Pre diagnostiku primárneho nádoru podľa témy sa nevyužíva. Skiografia slúži na detekciu
prerastanie nádoru do kosti alebo lokalizáciu metastáz v pľúcach.
CT – počítačová tomografia
Je pilierom pre diagnostiku väčšiny nádorov v maxilofaciálnej časti pomocou rtg lúčov, ktoré prechádzajú vyšetrovanou oblasťou tela. Cieľom tejto metódy je poskytnutie 3D obrazu podobného rezu tela s patologickými zmenami s čo najlepším rozlíšením.
Je neinvazívna, okrem aplikácie KL pre lepšie zobrazenie patológií. Kvôli používaniu rtg lúčov je záťažová a má svoje absolútne kontraindikácie ako tehotenstvo, šestonedelie.
Magnetická rezonancia
Metóda patrí medzi neinvazívne a nezáťažové vyšetrenia. Pracuje na báze pohltenia elektromagnetického žiarenia pri zmenách kvantových stavov zodpovedných za rôznu orientáciu dipólového magnetického momentu v atómovom jadre. MR má lepšie rozlišovaciu schopnosť v detekcii patológií v mäkkých tkanivách, a preto sa tiež využíva na stanovenie diagnóz napr. pri detekcii nádorov jazyka. MR má svoje kontraindikácie v uložení akéhokoľvek kovového materiálu v tele, napr. cievne svorky, stimulátory atď.
Rádionuklidové vyšetrenia
Vykonáva sa v oblasti hlavy a krku z dôvodu metastázovania. Tieto nádory metastázujú najčastejšie do pľúc, menej do skeletu a pečene. Scintigrafia ako taká je metóda, ktorá využíva na získanie informácií RF. Po jej podaní sa látka kumuluje v nádore či inej patológii, podľa použitého rádiofarmaká a druhu vyšetrenia. Tento dej vidíme pomocou scintigrafickej kamery
detektora, ktorý zachytí impulz vychádzajúci z tela.
Scintigrafia skeletu
Vykonáva sa pre zistenie metastáz z primárneho nádoru. Tu sa aplikuje rádiofarmakum i.v. 99mTc s polčasom rozpadu 6,09 h do tela pacienta s difosfonátmi. 99mTc sa nadviaže na zložku kosti. Ak je kosť postihnutá metastázou, objaví sa na obrázku jej kumulácia. Tá je závislá od mnohých faktorov. Vyšetrovacia metóda napadá metabolizmus metastázy, je schopná odhaliť patologické ložiská skôr ako RTG.
Pozitrónová emisná tomografia PET
Je to neinvazívna vyšetrovacia metóda, ktorá zobrazí okrem anatomických štruktúr i metabolickú funkciu orgánu. PET preukáže vďaka funkčným zmenám patológie, ktoré nie sú viditeľné v anatomickej štruktúre. RF sa používa 18FDG prenikajúce bunkovou membránou, ktorá sa kumuluje v aktívnom nádore.
Endoskopické metódy
Majú význam v diagnostike nádorov, ktoré sa vyskytujú v dutých orgánoch a telových dutinách. Pomocou endoskopu môžeme odobrať bioptickú vzorku tkaniva alebo vykonať rôzne liečebné a paliatívne výkony. Oblasti dýchacieho ústrojenstva sa využíva na diagnostiku tzv. tichých nádorov napr. koreňa jazyka.
Liečba
Jej cieľom je kuratívny účinok, oddialenie recidívy, predĺženie života pri zachovanie orgánov a dobrej kvality života. Dosiahnutie týchto cieľov je multimodálne (viac účelové). Postupné radenie liečby jednotlivými modalitami je predmetom diskusií a klinického testovanie.
Všetko je individuálne podľa klasifikácie a rozsahu nádoru, histologickým typom, postihnutím lymfatických či vzdialených uzlín, celkovým stavom klienta.
Chirurgická kuratívna liečba
Pri nádoroch dýchacieho ústrojenstva a jazyku v klasifikácii T1 do 2cm v dobrej lokalite je chirurgická liečba na prvom mieste.
Vykoná sa extirpácia = metóda úplného vyňatia alebo excízie primárneho nádoru s bezpečnostným lemom.
Oblasť dýchacieho ústrojenstva je dobre pretkaná lymfatickými uzlinami. To má za následok častý výskyt metastáz už v raných štádiách ochorenia. Pri rozsiahlych lézií v prípade postihnutie regionálnych uzlín T2 sa kombinuje chirurgická liečba disekcie s vonkajšou rádioterapiou.
Pokiaľ sú uzliny fixované, začína liečba rádioterapiou prevažne 50Gy s následným chirurgickým výkonom za podmienky ich uvoľnenia. Pri nádoroch jazyka rozhoduje o prednosti jednej či druhej modality veľkosť ložiska.
Chirurgická liečba je nezastupiteľná pri liečbe progresívnych nádorov alebo zlyhaní iné zložky liečebnej formy. Uplatňuje sa v estetickej časti rekonštrukcie poškodeného tváre. Tým dáva ľuďom kozmetickú úpravu, vďaka ktorej ich lepšie vracia späť do spoločnosti.
Rádioterapia
Je ďalšou dostupnou modalitou v liečbe. Subtypom rádioterapie je teleterapia, tzv. vonkajšie ožiarenie a BRT. U nádorov jazyka s klasifikáciou T1 a 2 dosahuje podobné výsledkov ako chirurgický zákrok. V liečbe u pokročilých nádorov môže byť jedinou modalitou. Cieľom je prežitie s predĺžením bezpríznakového obdobia.
Teleterapia
Je najpoužívanejšou metódou v praxi s využitím vysokoenergetického zdroja. Od 60 rokov sa používa tzv. megavoltážna terapia. Tá je zaručená gama žiarením pri nuklide 60CO a 137Cs alebo lineárnymi urýchľovačmi a betatronmi. Výhodou megavoltážnej terapie je ↓ povrchové dávky, ktoré vedú k efektu šetrenia kože a ↑ percentuálnej hĺbkovej dávky, čo je docielené väčším OK 80 – 100cm = vzdialenosť ohnisko-koža. Cez tieto zmeny je absorpcia v kostiach a mäkkých tkanivách rovnaká a menší polotieň. Teleterapia sa používa pooperačne u pokročilých nádorov s postihnutím krčných uzlín alebo v kombinácii s BRT. Ožarujeme fotónovým zväzkom s energiou 4-8MV alebo elektrónovým zväzkom 9MeV, a to zadné lymfatické uzliny.
Pri nádore v štádiu T1 – 2 sa v praxi využíva dávka kuratívna na primárny nádor 60 – 66Gy v 32 frakciách po 6,5 týždni. Pri nádore klasifikácie T3 – 4 je to dávka okolo 70 -77Gy v 7týždňoch. Z dôvodov TD miechy (45-50Gy), sa musí použiť na cielené dávke technika postupného zmenšovania poľa mimo miechu. Pri pozitívnom vyšetrení a fixácii regionálnych uzlín sa v dávke 50Gy ožaruje s následnou chirurgiou.(3, 5, 9) Aplikované dávky majú za následok vznik NÚ viď. kapitola 11 Hľadajú sa rôzne úpravy zväzkov a rozloženie dávok na ich obmedzenie.
Hyperfrakcionácia – pre túto úpravu platia menšie jednotlivé dávky pri aplikácii viackrát za deň. Cieľom je zníženie neskorých radiačných zmien. Negatívom hyperfrakcionácie sú silnejšie akútne účinky. Interval medzi jednotlivými frakciami je minimálne 6 hodín. Pri nádore hlavy a krku sa používa dávka 1,15 -1,2Gy 2x denne po 47 dní. Doba ožiarenia zostáva zachovaná. (5) Akcelerovaná frakcionácia – režim skráti celkovú dobu ožiarenia a následne sa ↑lokálny efekt liečby. Táto modalita sa ďalej delí.
Typ A, pri ktorom sa skracuje čas a celková dávka. Typ B a C, kedy je celková doba žiarenia skrátená a dávka na frakciu znížená, aj keď celková dávka zostáva zachovaná. Typ D využíva zvyšujúci rast dávky počas týždenne v priebehu samotného ožiarenia. V najbúrlivejšej dobe lokálnej reakcie môže dôjsť k prerušeniu (SPLIT), čo má za následok urýchlenú repopuláciu nádorových buniek. (5)
CHART – kontinuálna hyperfrakcionovaná akcelerovaná rádioterapia charakteristická kombináciou akcelerovanej a hyperfrakcionácie. Ložisková dávka 54Gy sa podáva v jednotlivej dávke 1,6 Gy 3x denne bez prerušenia soboty a nedele. Využíva sa na liečbu inoperabilných nádorov DÚ a jazyka.
Brachyterapia
Je 2. subtypom rádioterapie líšiace sa od predchádzajúceho ožiarenia tým, že sa zdroj žiarenie prikladá tesne k nádoru alebo priamo do neho. Výhodou tejto metódy je koncentrovaná ↑dávka žiarenia v nádore a rýchly spád dávky so zväčšujúcou sa vzdialenosťou od zdroja žiarenia.
Aplikuje sa pri nádoroch povrchových s malým objemom. BRT funguje ako tzv. boost na primárny nádor. Nádory dýchacieho ústrojenstva zasahujúce do ústneho kútika s veľkosťou nad 2cm sú indikované intersticiálne BRT. Rizikom chirurgického zákroku je vznik orálna inkontinencia.
BRT u povrchových lézií ca jazyka, bez prítomnosti postihnutia spádových uzlín sa využíva samostatne dávka 60-70Gy v 85% izodóze. BRT ako doplnková metóda je v dávke 25-30Gy na 85% referenčnej izodóze označená ako boost. Je doplnená teleterapiou 50Gy v 20-25 frakciách za 4-5 týždňov z dôvodov ↑ lokálnej kontroly nádoru.
Na ožiarenie popisovaných nádorov BRT sa používajú drôtiky s 192Ir implantované v lokálnej
anestézii. V dnešnej dobe existuje automatika afterloadingového prístroja vo dvojici typoch, a to LDR a HDR.
V prípade ca jazyka sa používa technika HDR, tzn. prístroj s vysokým dávkovým príkonom (> 12 Gy/hod). Klient sa umiestni do miestnosti, kde pri vstupe personálu dôjde k prerušeniu ožiarenia, čo je ďalšie pozitívum BRT.
Rádioprotektívne látky v liečbe nádorov hlavy a krku Po liečbe rádioterapiou vzniká mnoho nežiaducich účinkov, napr. akútna a neskorá xerostómia = poškodenie slinných žliaz. Amifostin je prvá látka, ktorá reaguje s voľnými radikálmi s O2 a následne vzniká bunková hypoxia, ↑proliferácia endotelu zdravých tkanív a ↑reparácia DNA a ↓ inhibíciu apoptózy. Látka sa aplikuje i.v. s tým, že sa vychytáva vo slinných žľazách, pľúcach, pečeni av kostrovom svalstve.
Chemoterapia
Využíva chemických zlúčenín. Účinnosť preparátu závisí od citlivosti nádorových buniek. Mechanizmus účinku odpovedá na druhu cytostatiká, ktorých existuje celý rad.
V liečbe nádorov ORL je chemoterapia stále predmetom štúdií, na základe obmedzenej citlivosti, epidemických karcinómov na liečbu. Používame látky metotrexát, cisplatina, karboplatina, 5 – fluorouracil az nových preparátov je to taxamid. Cez tieto veľmi účinné látky je úspešnosť liečby v našom prípade 30% oproti iným nádorom.
Chemoterapia má nezastupiteľné miesto v paliácii, kedy je nádor operačne neriešiteľný.
Adjuvantná chemoterapia
V súlade s ↑ toxicitou neakceptovaná ako štandard po operáciách alebo
rádioterapiu v oblasti ORL. Adjuvantná chemoterapia má veľmi dobré účinky s následnou rádioterapiou, vďaka ktorým môžeme upustiť od chirurgického zákroku. Pri podaní 2-3 cykloch chemoterapie dôjde ↓ tumoru, tzv. down staging a predĺženie bezpríznakového obdobia av menšej miere aj predĺženie života.
Konkomitantná chemoradioterapia
Je novým štandardom v liečbe lokálne a regionálne pokročilých nádoroch ako kuratívna liečba, ale nie sú ešte klinicky potvrdené dávky jednotlivých látok. U neoperabilných nádorov sa táto modalita využíva už bežne. Je to spojenie účinku cytostatík a rádioterapia. Aplikáciou liečby dôjde k ↑ citlivosť nádorových buniek.
Nevýhodou je sčítanie nežiaducich účinkov oboch modalít. Tie sa prejavia na slizniciach ťažkou mukozitídou alebo v menšej miere útlmom krvotvorby. Najčastejšie sa v tomto prípade používa cisplatina 1x týždenne i.v. pri rádioterapii frakcionáciou 1,8 – 2,0Gy 5x týždenne.
Biologická liečba
Je indikovaná pri recidivujúcich a metastatických fázach ochorenia. Základom sú inhibítory, ktoré sa viažu priamo na nádorové bb. pomocou receptora pre epidermálne rastový faktor (EGFR), ktorý ovplyvňuje bunkovú proliferáciu a tvorbu meta nádoru. Významným zástupcom tejto liečby je Erbitux.
Rakovina úst a jazyka fotky
Táto kolekcia fotografií obsahuje rakovinu aj nerakovinové ochorenia ústneho prostredia, ktoré možno mylne považovať za zhubné nádory. Niektoré obsahujú stručnú anamnézu pacienta, ktorá môže prispieť k nahliadnutiu do skutočnej diagnózy ochorenia. Pri prezeraní týchto obrázkov a ich popisov vám bude predstavené, čo pôvodne diagnostikoval a liečil pacienta odosielajúci lekár.