Prevencia rakoviny. Viete ako na to?
Rakovina môže byť zapríčinená vonkajšími faktormi ako je fajčenie, infekčné ochorenia alebo nezdravý spôsob života (nadváha, nezdravé stravovanie, sedavý spôsob života). Medzi ďalšie faktory patria genetické predispozície, hormóny alebo imunitný systém. Tieto faktory patria medzi tzv. vnútorné faktory. Tieto faktory môžu spoločne alebo postupne viesť k rakovine. Rakovina sa zvyčajne prejaví až o desať alebo viac rokov.
🔬 Zdroj: Physical Activity in Cancer Prevention and Survival: A Systematic Review
Prevencia rakoviny
Ako vidíte na obrázku nižšie, podstatnej časti ochorení na rakovinu by sa dalo predísť prevenciou. Genetika vplýva iba na 4% prípadov, zatiaľ čo fajčenie alebo zlé stravovacie návyky predstavujú významnú časť.
Faktory, ktoré vedú k rakovine. Graf bol vyhotovený podľa hodnôt uverejnených USPSTF (2015) (1).
Napríklad všetky prípady rakoviny, ktoré vznikli fajčením alebo konzumáciou alkoholu sú úplne zbytočné a nemuseli vôbec vzniknúť.
Až jedna tretina prípadov ochorení na rakovinu je zapríčinená fajčením a druhá tretina nezdravým životným štýlom (obezitou, nezdravým stravovaním a nedostatočným pohybom). Tomu by sa dalo tiež predísť.
Niektoré druhy rakoviny sú spojené s infekčnými ochoreniami ako je napríklad HPV (ľudský papilomavírus), hepatitída B a C, HIV, alebo Helicobacter pylori. Mnohým z týchto prípadov vzniku rakoviny by sa dalo predísť vakcináciou alebo včasnou diagnostikou a liečbou infekcií.
Rovnako aj rakovine kože by sa dalo predísť, a to vhodnou ochrannou pokožky pred slnkom a vylúčením solárií. Ročne je diagnostikovaných viac ako 3 milióny nových prípadov rakoviny kože.
Preventívne a pravidelné vyšetrenia u lekára môžu predísť vzniku rakoviny prsníka, krčku maternice, rakoviny hrubého čreva, konečníka a pľúc.
Raz ročne má každá žena od 23 do 64 rokov poisťovňou hradenú preventívnu cytológiu (na prítomnosť HPV vírusu). Domáce vyšetrenia prsníkov by mali robiť ženy pravidelne, ideálne raz za mesiac. Raz za dva roky majú ženy od 40 do 69 rokov hradené mamografické vyšetrenie prsníkov. Pokiaľ sa v rodine vyskytla anamnéza rakoviny prsníka, takéto ženy majú nárok na mamografiu raz ročne bez ohľadu na vek.
Preventívna kolonoskopia sa odporúča každých desať rokov každému nad 50 rokov. Každé tri roky majú zase muži nárok na prehliadku u urológa, ktorý vylúči rakovinu prostaty.
Môj názor na prevenciu rakoviny?
Zdá sa, že preventívne vyšetrenia hradené poisťovňou, ktoré nám poskytuje naša zdravotná starostlivosť, nie sú dostačujúce. Pokiaľ už viete nádor nahmatať, je vo veľmi pokročilom štádiu. Pritom existujú testy, ktoré sú omnoho citlivejšie, poisťovne ich však nepreplácajú.
Odporúčania
Pokiaľ máte genetickú predispozíciu na vznik určitého typu rakoviny (vyskytuje sa v rodine) alebo sa vám nepozdávajú bežné vyšetrenia u lekára, dajte si urobiť vyšetrenia z krvi. Tie sú omnoho citlivejšie a dokážu diagnostikovať rakovinu omnoho skôr ako bežné vyšetrenia.
Tieto vyšetrenia nie sú hradené poisťovňou. Dobrou správou je, že nie sú až tak drahé. Cena jedeného vyšetrenia sa pohybuje okolo 15 eur na jeden onkomarker (napríklad marker rakoviny prsníka).
Ďalšou možnosťou je DNA skríning. DNA skríning vám odhalí, či máte genetickú predispozíciu na niektoré typy rakoviny. To už je však drahšia záležitosť a jedná sa len o skríning genetických predispozícii, neslúži na diagnostiku ochorení.
Zdroje:
10.3322/caac.21254