Melatonín podporuje účinok liečiv v liečbe rakoviny prsníka
V novej štúdii vedci prišli na to, ako môže melatonín, spánkový hormón, pomôcť pri liečbe rakoviny prsníka. Vedci z Tabriz University of Medical Sciences v Iráne zistili, že melatonín umiestnený v lipidických nanoštruktúrach, podporuje účinnosť tamoxifénu, liečiva, ktoré sa bežne používa pri liečbe rakoviny prsníka (1).
Vďaka tomu by pacienti potrebovali nižšie dávky tamoxifénu, čo by v zapätí viedlo k miernejším vedľajším účinkom. Okrem toho zistili, že kombinácia melatonínu s tamoxifénom je účinná aj pri liečbe rezistentných rakovinových buniek.
Rakovina prsníka
Rakovina prsníka je u slovenských žien najčastejším onkologickým ochorením, postihuje stále vo väčšej miere ženy v aktívnom veku. Lekári Národného onkologického ústavu ročne vykonajú viac ako 300 operácií karcinómu prsníka.
V liečbe rakoviny prsníka sa používa tamoxifén
Bežne používaným liečivom pri liečbe rakoviny prsníka je tamoxifén, ktorý inhibuje rast rakovinových buniek. Autori jednej vedeckej štúdie tvrdia, že riziko úmrtia na rakovinu prsníka je u bývalých pacientok, ktoré pravidelne užívali tamoxifén, zhruba o tretinu nižšie, a to po dobu 15 rokov od zahájenia liečby (2).
Napriek popularite tohto liečiva, tamoxifén má vážne vedľajšie účinky. Môže zvýšiť riziko rakoviny maternice, mŕtvice, pľúcnej embólie a môže spôsobiť problémy so zrakom. Ďalšie časté vedľajšie účinky zahŕňajú nepravidelnú menštruáciu, návaly tepla a úbytok hmotnosti.
Ďalším problémom je rezistencia rakovinových buniek voči chemoterapii, čo znamená, že tamoxifén sa stáva menej účinný a prestáva fungovať.
Nové možnosti v liečbe rakoviny prsníka
Vedci Tabriz University of Medical Sciences v Iráne pracovali na odstránení týchto dvoch problémov: vedľajšie účinky tamoxifénu a chemorezistencia rakovinových buniek. Vychádzali z predošlých výskumov, ktoré dokázali, že melatonín, spánkový hormón, napomáha ničeniu rakovinových buniek pri rakovine prsníka.
Melatonín
Melatonín je náš prirodzený hormón, produkovaný v našom organizme. Potrebujeme ho na mnoho funkcií, ako je spánok, rast a vývoj rôznych tkanív. Napomáha ničiť rakovinové bunky. Melatonín je však málo stabilný, rýchlo sa v tele rozkladá. Preto je nutné ho podávať injekčne opakovane v priebehu pár hodín.
Aby vedci predĺžili dobu stability melatonínu, umiestnili melatonín do lipidických nanoštruktúr, ktoré zabezpečujú pomalé uvoľňovanie melatonínu v čase. To zabezpečí kontinuálne ničenie rakovinových buniek bez nutnosti neustáleho injekčného podávania melatonínu.
„Vďaka tomu môžete znížiť dávky tamoxifénu, čím redukujete vedľajšie účinky,“ tvrdí hlavný autor publikácie Dr. Nasser Samadi.
Štádium výskumu
Výskum je v rannom štádiu. Aktuálne sa štruktúry testujú na nádorových bunkách. Výskumný tím má v pláne testovanie aj na iných typoch rakovinových buniek predtým, ako začnú výskum na zvieracích modeloch a nakoniec v klinických štúdiách.
Zdroje: 1. 10.1016/j.colsurfb.2016.04.042 2. 10.1016/S0140-6736(11)60993-8
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160614084206.htm
Mohlo by vás zaujímať:
„Tamoxifen prodlužuje život pacientkám s hormonálně senzitivní rakovinou prsu“ na mamo.cz