Čo je prostata?
Prostata je žľaza mužských vnútorných pohlavných ústrojov, úzko spojená s močovými cestami. Prostata sa nachádza pred konečníkom a tesne pod močovým mechúrom. Prostata obklopuje hornú časť močovej rúry, cez ktorú vyteká moč z močového mechúra von (močenie). Prostata má veľkosť a rozmery u dospelého muža ako gaštan (cca 20 g). Prostata funguje správne vďaka mužským pohlavným hormónom (androgénom). Hlavný mužský pohlavný hormón je testosterón, ktorý sa tvorí najmä v semenníkoch a malá časť v nadobličkách.
Funkciou prostaty je tvorba výlučkov, ktoré sú potrebná na výživu a transport spermií (mužských pohlavných buniek). Zo semenníkov putujú spermie cez kanáliky označované ako semenovody do hornej časti prostaty, kde do každého semenovodu vyúsťuje kanálik zo semenných mechúrikov, žliazok ležiacich nad prostatou. Spermie a tekutina so semenných mechúrikov sa potom zmiešajú a spolu s výlučkami prostaty tvoria semennú tekutinu, ktorá sa vylúči počas ejakulácie do močovej rúry a odtiaľ cez penis (mužský pohlavný úd) von.
Čo je rakovina prostaty?
Rakovina prostaty je závažné ochorenie, ktoré každoročne postihuje tisíce mužov stredného alebo staršieho veku. Asi 60 percent prípadov sa vyskytuje u mužov starších ako 65 rokov.
Prostata je malá žľaza nachádzajúca sa v dolnej časti brucha. Nachádza sa pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. Prostata je regulovaná hormónom testosterónom a produkuje semennú tekutinu.
Keď sa v prostate vytvorí abnormálny malígny rast buniek, ktorý sa nazýva nádor, vznikne rakovina prostaty. Táto rakovina sa môže rozšíriť do ďalších oblastí tela. V týchto prípadoch, pretože rakovina je tvorená bunkami prostaty, sa stále nazýva rakovina prostaty.
Podľa svetovej organizácie Urology Care Foundation je rakovina prostaty druhou hlavnou príčinou úmrtí mužov na rakovinu.
Príznaky rakoviny prostaty
Niektoré formy rakoviny prostaty nie sú agresívne, takže nemusíte mať žiadne príznaky. Pokročilý karcinóm prostaty však často spôsobuje príznaky.
Ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov alebo prejavov, neváhajte navštíviť lekára a informovať sa o tomto type rakoviny. Niektoré príznaky rakoviny prostaty môžu byť spôsobené inými stavmi, takže budete potrebovať lekárske vyšetrenie.
Medzi príznaky rakoviny prostaty môžu patriť problémy s močením, sexuálne problémy a bolesti.
⚕️ Problémy s močením
Problémy s močením sú častým príznakom, pretože prostata sa nachádza pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. Z tohto dôvodu, ak nádor rastie na prostate, môže tlačiť na močový mechúr alebo močovú trubicu a spôsobiť problémy.
Medzi problémy s močením patria:
- častá potreba močenia
- malý prúd pri močení, ktorý je pomalší ako zvyčajne
- krvácanie pri močení (hematúria)
⚕️ Sexuálne problémy
Erektilná dysfunkcia môže byť príznakom rakoviny prostaty. Tento stav, ktorý sa nazýva aj impotencia, spôsobuje, že nemôžete dosiahnuť a udržať erekciu. Krv v semene po ejakulácii môže byť tiež príznakom rakoviny prostaty.
⚕️ Bolesť a necitlivosť
Metastatická rakovina je rakovina, ktorá sa rozšírila do ďalších oblastí tela, z miesta prvého vyskytu. Keď rakovina prostaty metastázuje, často sa šíri do kostí. To môže spôsobiť bolesť v nasledujúcich oblastiach:
- panvovej
- chrbtovej
- hrudník
Ak sa rakovina rozšíri do miechy, môžete stratiť cit v nohách a močovom mechúre.
Skoré príznaky rakoviny prostaty
Je dôležité mať na pamäti, že väčšina z týchto príznakov môže byť spôsobená aj inými chorobami , ktoré nie sú rakovina. Medzi tieto stavy patrí benígna hyperplázia prostaty (BPH) a prostatitída .
⚕️ Krv v moči
môže byť spôsobená niečím iným ako rakovinou, je však dobré diagnostikovať ju čo najskôr.
Rizikové faktory rakoviny prostaty
- vek – riziko stúpa s pribúdajúcimi rokmi a väčšina prípadov je diagnostikovaná u mužov starších ako 50 rokov
- etnická skupina – rakovina prostaty je častejšia u mužov africko-karibského a afrického pôvodu ako u ázijských mužov
- rodinná anamnéza – mať brata alebo otca, u ktorých sa vyvinula rakovina prostaty pred 60. rokom života, zvyšuje riziko vzniku
- obezita – nedávne výskumy naznačujú, že môže existovať súvislosť medzi obezitou a rakovinou prostaty a vyvážená strava a pravidelné cvičenie môžu znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty.
- strava – prebiehajú výskumy týkajúce sa vzťahov medzi stravou a rakovinou prostaty a existujú dôkazy, že zdravá strava súvisí s rizikom vzniku rakovinových ochorení.
Typy rakoviny prostaty
Väčšina prípadov rakoviny prostaty je typom rakoviny, ktorý sa nazýva adenokarcinóm. To je rakovina, ktorá rastie v tkanive žľazy, napríklad v prostate.
Rakovina prostaty sa tiež kategorizuje podľa toho, ako rýchlo rastie. Má dva typy:
- agresívne alebo rýchlo rastúce
- neagresívne alebo pomaly rastúce
Pri neagresívnom karcinóme prostaty nádor nerastie alebo časom rastie veľmi málo. Pri agresívnej rakovine prostaty môže nádor rýchlo rásť a môže sa rozšíriť do ďalších oblastí tela, napríklad do kostí.
Známe osobnosti s rakovinou prostaty
Rakovina prostaty je druhou hlavnou príčinou úmrtí mužov na rakovinu. V USA ročne zomrie na túto chorobu zhruba 30 000 mužov. Mnoho známych osobností má rakovinu prostaty a ich diagnózy môžu pomôcť zvýšiť povedomie o tejto chorobe. Tu je zoznam niektorých slávnych mužov s diagnostikovanou rakovinou prostaty.
- Arnold Palmer: golfista
- Harry Belafonte: Spevák a herec
- Bob Dole: Bývalý republikánsky senátor z Kansasu
- Robert De Niro: herec a režisér
- Rudy Giuliani: bývalý starosta New Yorku
- Charlton Heston: Herec
- John Kerry: bývalý minister zahraničia USA
- Nelson Mandela: bývalý prezident Juhoafrickej republiky a aktivista proti apartheidu
- François Mitterrand: bývalý prezident Francúzska
- Roger Moore: Herec
- Colin Powell: bývalý minister zahraničných vecí Spojených štátov
- Frank Zappa: Hudobník
„Nespoliehajte sa na zázrak, začnite s prevenciou. “ Avemar
Je rakovina prostaty dedičná?
Áno, ak máte v rodine rakovinu prostaty, riziko u muža je vyššie.
Vaše rodinné riziko rakoviny prostaty je najväčšie, ak máte príbuzného prvého stupňa (otca alebo brat), ktorý mal túto chorobu, najmä ak mu bola diagnostikovaná v relatívne mladom veku. Riziko sa zvyšuje ak, máte viacerých príbuzných prvého stupňa s rakovinou prostaty.
Mať viac príbuzných druhého stupňa (napríklad dedko, strýko alebo nevlastný brat) a príbuzných tretieho stupňa (napríklad praded alebo bratranec) tiež zvyšuje riziko.
⭐ Avemar mal v testoch dokonca lepšie výsledky ako tamoxifén (TAM) [6] ⭐
Skríning a diagnostika rakoviny prostaty
Skríning rakoviny prostaty často závisí od vašich osobných preferencií. Je to do značnej miery spôsobené tým, že väčšinou rakovina prostaty rastie pomaly a nespôsobuje žiadne zdravotné problémy.
Je to aj preto, že výsledky testu prostatického špecifického antigénu (PSA), ktorý môže byť súčasťou skríningu, môžu viesť k nesprávnej diagnóze. Z oboch dôvodov by skríning mohol spôsobiť zbytočné starosti a nepotrebné vyšetrenia.
⚕️ Odporúčania týkajúce sa skríningu
- Vek 40: Pre mužov s veľmi vysokým rizikom, napríklad pre mužov s viac ako jedným príbuzným prvého stupňa – otcom, bratom alebo synom – ktorí mali rakovinu prostaty vo veku menej ako 65 rokov.
- Vek 45: Pre mužov s vysokým rizikom, ako sú afroameričania a muži s príbuzným prvého stupňa s diagnózou vo veku menej ako 65 rokov.
- Vek 50: Pre mužov s priemerným rizikom rakoviny prostaty a u ktorých sa predpokladá, že sa dožijú najmenej ďalších 10 rokov.
⚕️ Nástroje na diagnostiku rakoviny prostaty
Ak sa vy a váš lekár rozhodnete, že skríning rakoviny prostaty je pre vás dobrou voľbou, lekár pravdepodobne urobí fyzickú skúšku a prediskutuje vašu zdravotnú anamnézu. Urobia tiež jeden alebo viac testov, ktoré môžu zahŕňať:
- Digitálne rektálne vyšetrenie (DRE) : Lekár vloží prst do konečníka, aby skontroloval prostatu. Cíti, či na vašej prostate nie sú tvrdé hrudky, ktoré by mohli byť nádormi.
- Test prostatického špecifického antigénu (PSA) : Tento krvný test zisťuje hladinu PSA, proteínu produkovaného prostatou.
- Biopsia prostaty : Váš lekár môže nariadiť biopsiu, ktorá pomôže potvrdiť diagnózu rakoviny prostaty. Pri biopsii sa odstráni malý kúsok prostaty na vyšetrenie.
- Ďalšie testy: Váš lekár môže urobiť aj MRI, CT alebo vyšetrenie kostí.
Test PSA
Krvný test PSA kontroluje množstvo antigénu špecifického pre prostatu v krvi. Ak sú hladiny vysoké, mohlo by to znamenať, že máte rakovinu prostaty.
Existuje však veľa dôvodov, prečo by ste mohli mať v krvi vysoké množstvo PSA, takže výsledky testov môžu viesť k nesprávnej diagnóze a zbytočnému ošetreniu.
Test PSA je vhodný v určitých prípadoch, napríklad u mužov s vysokým rizikom rakoviny prostaty. Tiež, ak už máte potvrdený prípad rakoviny prostaty, je tento test vhodný klasifikáciu rakoviny.
⚕️ Gleasonova stupnica
Ak ste podstúpili biopsiu prostaty, získate skóre Gleason. Patológovia používajú toto skóre na klasifikáciu stupňa buniek rakoviny prostaty. Stupeň znamená, ako veľmi abnormálne bunky vyzerajú ako rakovina a aký agresívny sa zdá byť ich rast.
Gleasonovo skóre nižšie ako 6 znamená, že vaše bunky nejavia známky rakoviny, takže vaše riziko je nízke. Ak je vaše skóre 7 alebo vyššie, váš lekár pravdepodobne posúdi vaše a navrhne ďalší postup.
Napríklad Gleasonovo skóre 7 s hladinou PSA medzi 10 až 20 ng/ml znamená, že boli identifikované rakovinové bunky, ale rakovina je pravdepodobne neagresívna s pomaly rastúcimi bunkami.
Gleasonovo skóre 8 alebo vyššie, s hladinami PSA vyššími ako 20 ng/ml, naznačuje pokročilejší nádor.
Miera prežitia rakoviny prostaty
Ak je rakovina prostaty diagnostikovaná skoro a nerozšírila sa z pôvodného nádoru, výhľad je zvyčajne dobrý. Včasná detekcia a liečba sú kľúčom k pozitívnemu výsledku. Ak si myslíte, že máte príznaky rakoviny prostaty, mali by ste si okamžite naplánovať schôdzku so svojím lekárom.
Ak však rakovina postupuje a šíri sa mimo vašu prostatu, ovplyvní to váš výhľad. Zistite viac o miere prežitia u pokročilého karcinómu prostaty vrátane rakoviny, ktorá sa rozšírila do vašich kostí.
Prostatektómia
Prostatektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni časť alebo celá prostata. Ak máte rakovinu prostaty, ktorá sa nerozšírila mimo prostaty, lekár môže navrhnúť radikálnu prostatektómiu. Týmto postupom sa odstráni celá prostata.
Existujú rôzne typy radikálnych prostatektómií. Niektoré sú otvorené, čo znamená, že budete mať väčší rez v podbrušku. Iné sú laparoskopické, čo znamená, že budete mať v bruchu niekoľko menších rezov.
Prevencia rakoviny prostaty
Existujú určité rizikové faktory pre rakovinu prostaty, ktoré nemôžete ovplyvniť (napríklad vek). Iné ovplyvniť môžete.
Napríklad ak prestanete fajčiť môžete znížiť riziko rakoviny prostaty. Diéta a pohyb sú tiež dôležitými faktormi, ktoré môžu ovplyvniť vznik rakoviny prostaty.
⚕️ Strava
Niektoré potraviny môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny prostaty, vrátane:
- paradajky
- krížová zelenina, ako je brokolica a ružičkový kel
- ryby
- sója
- oleje, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, napríklad olivový olej
Dôkazy tiež naznačujú, že určité potraviny môžu zvyšovať riziko rakoviny prostaty, ako napríklad:
- mlieko a mliečne výrobky
- nasýtený tuk, ktorý sa nachádza v živočíšnych produktoch
- červené mäso
- grilované mäso
⚕️ Cvičenie
Cvičenie pravdepodobne pomôže znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty a úmrtia na rakovinu prostaty.
Cvičenie vám môže pomôcť aj pri chudnutí. To je kľúčové, pretože výskum ukázal, že obezita je rizikovým faktorom pre rakovinu prostaty.
Poraďte sa so svojím lekárom
Rakovina prostaty predstavuje riziko pre všetkých mužov, ak sa včas podchytí a lieči, výhľad je veľmi dobrý. S pribúdajúcimi rokmi preto nezabudnite so svojím lekárom viesť otvorené rozhovory o rizikách.
Ak máte akékoľvek príznaky, o ktorých si myslíte, že by mohli byť rakovinou prostaty, ihneď sa poraďte so svojím lekárom. A aj keď nemáte príznaky, zvážte prevenciu a zdravý životný štýl.
✅ Avemar tlmí a zmierňuje negatívne účinky chemoterapie ✅
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT Massachusetts Institute of Technology.