Vitamín C ako podpora Avemaru pri liečbe rakoviny?
Áno. Prečo nie? Ak vám nevadia ihly a máte kopec času.
Vo veľkomestách, mestách aj mestečkách sa stretávame každodenne s trendy klinikami na korzách a vychytených lokalitách. Menia sa ako huby po daždi a každý, kto sa rád prechádza mestom, určite zažil ich časy slávy, vzostupu a zostupu. Hovorím o kyslíkových klinikách, klinikách chudnutia, omladzovania a podobných záležitostiach.
V súčasnosti sa rozmáhajú kliniky podávajúce svojim klientom vysoké dávky vitamínu C priamo do žily (infúzny vitamín C) za cenu približne 30 eur raz či dva krát týždenne.
Okrem liečby rakoviny „garantujú“ zlepšenie symptómov až úplné vyliečenie zhruba pri 15. až 30. ochoreniach, líšiac sa od kliniky ku klinike. Medzi top ochorenia na ktoré sa takto môžete liečiť patrí okrem rakoviny aj stres, obezita, cukrovka, syndróm vyhorenia a alergie.
Vitamín C odporúčajú aj poprední homeopati, čo samo o sebe je veľmi nedôveryhodné, nakoľko homeopatia je šarlatánstvo bez výsledkov.
Dokonca sa môžete dočítať, že istý pán, ktorého meno sa asi len sťažka dozviete na stránkach kliník s vitamínom C získal Nobelovu cenu, že vraj za liečbu rakoviny vitamínom C.
„Priznajme si, Nobelova cena je už nejaký argument! Ale naozaj má Nobelova cena za mier (1962) a Nobelova cena za výskum chemických väzieb (1954) pána L. Paulinga, ktorý tak zaryto obhajoval užívanie vit. C, niečo spoločné s liečbou rakoviny?“ NIE, bohužiaľ je to len marketingový trik.
Poďme sa spoločne pozrieť či je vitamín C vhodný pri liečbe rakoviny a či je jeho užívanie v súlade s užívaním Avemaru.
O Avemare sme už napísali dosť a pravidelní čitatelia si už určite utvorili názor a pravidelní užívatelia si ho už aj exaktne overili. Je však vhodné pri užívaní Avemaru alebo iného lieku na rakovinové ochorenia užívať aj intravenózny vitamín C?
Ako to všetko okolo vitamínu C (na Slovensku) začalo?
Kyselina askorbová (vitamín C) je čisto chemická látka a získava sa chemickou syntézou a následným čistením. V roku 2014 sa publikoval článok v časopise Science Translational Medicine, ktorý písal: „Vysoké dávky askorbátu zlepšujú chemosenzitivitu ovariálnych rakovinových buniek a znižujú toxicitu chemoterapie.“ [1]
A tak to začalo, konkrétne pre Slovensko, aby sme boli presní, bol intravenózny vitamín C dostupný od roku 2012.
Samozrejme výskum s intravenóznym vitamínom C pri rakovine začal niekedy v 70. rokoch minulého storočia a azda najznámejší človek, ktorý ho presadzoval bol Linus Pauling, ktorého Nobelová cena za mier (proti nukleárnym testom) je spojovaná s liečbou rakoviny vitamínom C. V tej dobe však rozsiahle klinické testy nepotvrdili, že vitamín C pomáha pri liečbe rakoviny [2,3].
Súčasnosť
V súčasnosti prebieha viacero predklinických štúdií, ktoré skúmajú vplyv intravenózneho vitamínu C spoločne s chemoterapeutikami pri liečbe rakoviny. Opierajúc sa o fakt, že vitamín C podaný infúzne sa v tele premieňa na peroxid vodíka, ktorý je schopný poškodiť rakovinové bunky. Tieto testy sú momentálne vykonávané hlavne na bunkách rakoviny vaječníkov v „Petriho miske“ a na myšiach spoločne s bežnou liečbou (chemoterapiou).
Vedci varujú, že účinok chemoterapie s vitamínom C nemusí fungovať pre každý typ rakoviny [4]
Zhrnutie:
- nie je žiadny dôkaz, že vitamín C sám o sebe lieči akúkoľvek formu rakoviny
- žiadna Nobelova cena nebola udelená za liečbu rakoviny vitamínom C
- užívanie vitamínom C je invazívna procedúra trvajúca cca 1-2 hodiny, bežná dávka je 7,5 g
- viacero doktorov pri svojich pacientoch s rôznymi formami rakoviny hovoria, že pri užívaní až 75 g vitamínu C 3x týždenne po dobu 2 mesiacov nepozorovali výrazné zlepšenie ich zdravotného stavu [5]
- vitamín C podaný intravenózne vo vysokej koncentrácii (75g) bol pozorovaný v krvnej plazme maximálne 4-5 hodín, pričom polovičná koncentrácia maximálne 2- 2,5 hodiny
- niektoré štúdie ukazujú pozitívne účinky vitamínu C pri klasickej liečbe rakoviny (chemoterapie) v porovnaní s chemoterapiou bez užívania vitamínu C
- tieto pozitívne výsledky v podobe zmiernenia negatívnych účinkov chemoterapie boli pozorované hlavne pri rakovine vaječníkov
- na príbalovom letáku intravenózneho vit. C je napísané aj toto: Na liečbu nedostatku vitamínu C alebo jeho zvýšenej potreby, ktorú nie je možné dostatočne zabezpečiť príjmom potravy.
Zdroje:
[1] 10.1126/scitranslmed.3007154
[2] 10.1056/NEJM197909273011303
[3] 10.1056/NEJM198501173120301
[4] http://la.indymedia.org/news/2014/02/263160.html
[5] http://prhsj.rcm.upr.edu/index.php/prhsj/article/viewFile/13/11
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Pôsobil som na Univerzite Komenského, taktiež vo Vedeckom Parku UK v Bratislave a Slovenskej Akadémii vied. Venoval som sa vývoju rýchlej diagnostiky rakoviny cez miRNA, liečbe diabetu a spolupracoval s MIT.